کد خبر: 274914 A

رئیس سازمان بورس:

نرخ سود تسهیلات باید متناسب با کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تورم کاهش یابد، اما هنوز شاهد تغییرات نرخ سود تسهیلات در بخش واقعی اقتصاد نیستیم.

به گزارش ایلنا، محمد فطانت در حاشیه هفتمین کنفرانس بین المللی ابزارهای مالی اسلامی در جمع خبرنگاران، گفت: فعالیت‌های این سازمان در قالب نظارت مستند به قانون در درجه اول و مصوباتی است که در این باره تأیید شده است، بنابراین هرگونه دخالت غیرمبتنی بر اصول و خارج از قانون و بخشنامه‌های سازمان را رد می‌کنیم و به هیچ وجه نمی‌پذیریم.

وی با بیان اینکه طبیعتا تلاش شده منطق دستورالعمل‌ها در بازار حاکم و با تخلف‌ها و رویدادهای غیرقانونی برخورد شود، در پاسخ به این سؤالی مبنی بر شائبه تخلفات در سازمان بورس، تصریح کرد: هرگز تخلفی در بحث انتشار اطلاعات شرکت‌ها و افشای آن وجود ندارد. اطلاعات شرکت‌ها بر روی کدال ثبت می‌شود و برنامه ریزی خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

وی افزود: از ابتدای خردادماه، تمام اطلاعات شرکت‌ها به صورت مستقیم، بدون دخالت نظر هرگونه کار‌شناس، توسط ناشر به صورت مستقیم منتشر خواهد شد و به شرکت‌های مشاوره هم این امکان داده می‌شود تا از طریق توکن، درباره هرکدام از اطلاعات منتشره به صورت آزاد و بدون هزینه، اظهار نظر کنند.

فطانت درباره واکنش بازار سرمایه نسبت به مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی هم گفت: مهم نحوه اجرای صحیح مصوبه شورای پول و اعتبار است، بنابراین هر آن چیزی را که در قالب نرخ سود بانکی داریم، باید آثار آن را در بخش واقعی اقتصاد و شرکت‌های تولیدی ببینیم.

وی ادامه داد: نرخ سود تسهیلات باید متناسب با کاهش نرخ سود سپرده‌ها و تورم کاهش یابد، اما هنوز شاهد تغییرات نرخ سود تسهیلات در بخش واقعی اقتصاد نیستیم. اگر این موضوع رخ دهد، می‌توان شاهد اثرگذاری آن در صورت‌های مالی شرکت‌ها و بخش واقعی اقتصاد بود. با این حال امیدواریم نرخ سود به صورت واقعی اجرا شود تا آثار آن در صورت‌های مالی و طبیعتاً در شاخص بورس مشاهده شود.

فطانت در مورد جذب سرمایه‌های خارجی نیز گفت: سرمایه گذاران خارجی در این مدت استقبال نشان داده و جلسات زیادی از افراد مشتاق در بخش‌های مختلف به صورت مستقیم یا بازار سرمایه انجام شده است. فکر می‌کنیم باید تمهیداتی اتخاذ شود تا سیاست جذب این سرمایه‌ها فراهم شود.

وی ادامه داد: در این رابطه سمینار یا نشستی در شهریورماه پیش بینی شده که با حضور فعالان بسیاری از کشورهای به خصوص اروپایی و آمریکا برگزار خواهد شد و طی آن از دستاوردهای تسهیل کننده سرمایه گذاری خارجی رونمایی خواهیم کرد. برهمین اساس پنجره واحدی ایجاد خواهد شد تا برای حضور در بازارهای سرمایه‌ای ایران به صورت آنلاین و در بخش‌های مختلف این کار را انجام دهد.

سازمان بورس و اوراق بهادار نرخ سود تسهیلات رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر