کد خبر: 285460 A

عضو کمیسیون صنایع در گفتگو با ایلنا تاکید کرد:

ایلنا: بخش معدن در حالی در سال 93 به این جهش دست پیدا کرد که در سال 92 تنها 9 دهم درصد رشد کرده بود.

پیر موذن در گفتگو با خبرنگار ایلنا در خصوص رشد قابل توجه بخش معدن در سال گذشته، اظهار داشت: با توجه به محدودیت های درآمدی ایران که ناشی از کاهش قیمت نفت و صادرات آن بوده است زمان آن فرا رسیده تا با تکیه بر معادن و سایر ظرفیت های معدنی این کشور سمت و سوی بودجه به سمت تامین منابع  مالی از معادن تغییر کند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران به لحاظ ذخایر معدنی یکی از نادرترین کشورها به شمار می رود که ضرورت دارد با سیاستهای حمایتی مجلس و دولت به این حوزه توجه بیشتری شود.

وی افزود: البته هر دو هفته یک بار وزیر صنعت ، معدن و تجارت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس حاضر می شود و موضوعات مربوط به معادن در این کمیسیون مورد بررسی قرار می گیرد اما در زمینه اکتشافات جدید باید از همت سه قوا برخوردار شویم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه طی سالهای گذشته دولت و بخش خصوصی از معادن استان اردبیل غفلت کرده بودند گفت: خوشبختانه پس از سالها این معادن مورد توجه دولتمردان قرار گرفت و معدن قزل اوزن به شرکت ایمیدرو و پهنه سبلان به شرکت میدکو و معدن باغرو به شرکت اقتصادی کوثر داده شد.

گفتنی است ؛ بانک مرکزی ایران با انتشار برآوردهای اولیه از تحولات اقتصادی ایران در سال 93 میزان رشد بخش معدن در 4 فصل سال قبل را به ترتیب 17.3 درصد،‌ 3.4درصد،‌ 11.3 درصد و 7.6درصد اعلام کرد.

نکته قابل توجه اینست که پیشتر میزان رشد در سه ماه سوم را 10.7 درصد اعلام کرده بود که بر اساس برآوردهای جدید آن رقم به 11.3 درصد رسید.

بخش معدن در حالی در سال 93 به این جهش دست پیدا کرد که در سال 92 تنها 9 دهم درصد رشد کرده بود.

 

بودجه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر