کد خبر: 291114 A

ایلنا: بر اساس بخشی از توافق برنامه جامع اقدام مشترک ایران و کشورهای 1+5 ، برای اولین بار پس از سه دهه تحریم غیرعادلانه، ممنوعیت خرید هواپیمای مسافربری مرتفع و امکان بازسازی ناوگان هوایی کشور و ارتقای ایمنی پروازها فراهم خواهد شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی شرکت فرودگاه های کشور و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، یکی از بخش هایی که طی 36 سال گذشته از انقلاب اسلامی ایران مورد تحریم های ظالمانه قرار گرفت، صنعت هوانوردی کشور بود که به طور مستقیم با جامعه بین الملل در ارتباط است.

بر اساس توافق حاصل شده، تحریم های بخش هوانوردی کشور بعد از سه دهه برداشته خواهد شد و می تواند آغازی برای فصل جدیدی از مراودات بین المللی ایران و جهان در صنعت هوانوردی باشد.

بر مبنای یکی از بندهای توافق که مرتبط با صنعت هوانوردی است، تحریم ها و تدابیر محدود کننده در خصوص دسترسی به فرودگاه های اتحادیه اروپایی برای هواپیماهای باری ایرانی لغو می شود.

همچنین طبق یکی از بندهای توافق، ایالات متحده، اجازه فروش هواپیماهای مسافری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران؛ مجوز اینکه اشخاص غیرآمریکایی که در مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی هستند، به نحو منطبق با این برجام با ایران مشارکت کنند و مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبداء ایران به آمریکا را صادر خواهد کرد.

انقلاب اسلامی ایران ایالات متحده ایران واردات وزارت راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر