کد خبر: 291752 A

کارشناس اقتصاد مسکن در گفت وگو با ایلنا:‌

کارشناس اقتصاد مسکن با تقسیم بندی گروه های متقاضی خرید مسکن و زمان مناسب ورود تقاضای این گروه ها به بازار،‌ گفت: برای مردم عادی که مسکن کالای اجتماعی برای این گروه محسوب می شود و نه کالای سرمایه ای، این ایام بهترین زمان خرید خانه است.

محمدمهدی مافی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به گروه دیگر مسکن را کالای سرمایه ای می دانند و در معاملات به دنبال سوددهی بیشتر و ارزش افزوده هستند،  گفت: به این گروه تقاضای مسکن توصیه می شود در حال حاضر تقاضای خود را وارد بازار مسکن نکنند و دست نگه دارند.

دبیر انجمن انبوه سازان استان تهران با تحلیل شرایط بازار مسکن برای ورود این دو نوع تقاضا، تصریح کرد: عده ای پس انداز و اندوخته ای برای تامین نیاز مسکن خود کنار گذاشته اند که به این گروه توصیه می شود هر چه زودتر نسبت به خرید اقدام کنند چراکه در حال حاضر تورم مسکن منفی است و این نرخ با نرخ تورم جامعه پیش نمی رود.

وی افزود: اما تجربه سال های گذشته نشان داده است که بین نوسانات قیمتی مسکن فاصله زمانی بسیار کمی وجود دارد و این قشر توان ریسک را ندارند. هر چند عده ای معتقدند این نوع ورود تقاضا به بازار منجر به سفته بازی و سود می شود اما باید توجه داشته باشیم که این نوع تقاضاها در جهت تامین نیاز است.

مافی ادامه داد: حال اینکه گروهی دیگر هدفشان از ورود تقاضا به بازار افزایش سود و ارزش افزوده است و به دنبال ذخیره خانه و پس انداز هستند. به این گروه توصیه می شود فعلا اقدام به خرید خانه نکنند و ممکن است فاصله زمانی سوددهی بازارهای مالی و بانکی بیشتر از تورم مسکن باشد.

وی افزود:‌ قطعا گروه دوم توان پذیرش این ریسک را دارند اما اگر بازار به رونق افتاد گروه اول زیر چرخ رونق بازار نابود می شوند،‌ بنابراین دوره رکود بهترین فرصت خرید خانه برای متقاضیان گروه اول است چراکه پیش بینی می شود با ورود تقاضا به بازار و افزایش معاملات قیمت خانه در نیمه دوم سال تا حدی تغییر کند.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه برای اینکه بدانیم چه زمانی بهترین فرصت خرید خانه است باید مقایسه ای بین تورم مسکن و نرخ سود بانکی داشته باشیم،‌ گفت:‌باید ببنیم اگر سرمایه خود را وارد سیستم بانکی کنیم و بعد از یک سال با سود و بهره 20 درصد نسبت به خرید اقدام کنیم به صرفه تر است یا اینکه ریسک نوسانات قیمت مسکن را نپذیریم و سرمایه را امروز وارد بازار کنیم.

وی ادامه داد: عده ای که سال گذشته سرمایه خود را در سیستم بانکی سپرده گذاری کرده اند،20 درصد سود بانکی به سرمایه شان اضافه شد اما در این مدت تورم مسکن هم منفی و قیمت خانه نسبت به سال گذشته کمتر بود بنابراین این افراد با قدرت و توان مالی بیشتری وارد بازار شدند و هم افزایش سرمایه و هم حق انتخاب بیشتر داشتند.

بازار مسکن سفته بازی نرخ تورم مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر