کد خبر: 291806 A

نماینده مردم مسجد سلیمان مطرح کرد:

بعد از توافق هسته‌ای اولین گروه از بازرگانان و تجار اروپایی وارد کشور شدند. بازرگانان آلمان که در بین آنها مدیران شرکت‌های معروف خودروسازی حضور داشتند به سرپرستی زیگمار گابریل وزیر اقتصاد آلمان وارد کشور شدند.

اسماعیل جلیلی عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با ایلنا به‌بهانه حضور اولین گروهی از سرمایه‌گذاران خارجی سیاست‌های چگونگی مدیریت این سرمایه‌گذاری‌ها را تصریح کرد.

نماینده مسجد سلیمان گفت: در کنار استراتژی‌هایی که دولت در بحث فناوری هسته‌ای و هم در حوزه سیاست خارجی به دست آورده است علاوه بر اینکه دولت هدف داشته که هم از فناوری هسته‌ای بومی در داخل کشور حمایت کند و هم در بحث تحریم‌های بین‌المللی فشارها را از روی کشور بردارد. دولت یک رویکرد تاثیرگذاری اقتصادی نیز داشته است که این امر در حوزه اقتصادی شامل دو استراتژی است یکی آنکه ایجاد فضا و بهره‌گیری از سرمایه‌های خارجی که در قالب ایرانی‌های مقیم خارج از کشور و چه در سرمایه‌گذاران غیر ایرانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنایع ما اعم از غذایی و صنعتی هستند.

جلیلی تصریح کرد: عملاً مجموعه اقداماتی که توسط دولت در حوزه سیاست خارجی صورت گرفته است این فضا مهیا شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه با تشریح مزیت‌های سرمایه‌گذاری در داخل کشور گفت: مزیت‌هایی که در درون کشور برای سرمایه‌گذاران وجود دارد سبب شده است که تنوع بسیاری را برای حضور در بخش‌های مختلف داشته باشد.

وی افزود: در کنار تمام این مزیت‌ها یک نوع نگرانی نیز وجود دارد که آن هم ظرفیت‌های بیرونی ایجاد شده که نتیجه فضای باز سیاست خارجی است. به این ترتیب که با توجه به این فضای باز سرمایه‌گذاران داخلی به بازار کشورهای دیگر مراجعه کنند و سرمایه خود را در آنجا به کار بیندازند که این استراتژی دوم است.

وی در تشریح این استراتژی دوم گفت: سرمایه‌های ما نباید از کشور خارج شود و صرف واردات گردد. به عبارت دیگر منابع داخلی ما به ایجاد شغل در خارج از کشور منجر می‌شود و فعالیت‌های تولیدی ما در رکودی که دارند همچنان دست و پا بزنند و نیروی کار ما بدون شغل باقی بماند.

جلیلی افزود: نگاه ما به حوزه خارجی دربحث سرمایه‌گذاری باید به گونه‌ای باشد که با افزایش ظرفیت تولید ما به ایجاد شغل و بالا رفتن رشد اقتصادی کشور کمک کنیم.

وی گفت: اینکه در چه حوزه‌ای سرمایه‌گذاران خارجی ورود می‌کنند کاملاً بستگی به منابع مالی و توان رقابتی آنها دارد. حال این بازار می‌تواند در خودروسازی یا صنایع سنگین باشد.

نماینده مسجدسلیمان تصریح کرد: اگر این سرمایه‌ها مدیریت نشود ممکن است برای کشور مشکلاتی به وجودآورد. ما باید با مدیریت صحیح به گونه‌ای عمل کنیم که سرمایه‌گذاری خارجی صرف صنایع زیرساختی ما بشود و باز شدن فضایی که به سبب سیاست خارجی ما به دست آمده نباید صرف واردات کالای نهایی شود.

آلمان اقتصاد سرمایه گذاران مسجد هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر