کد خبر: 293983 A

مدیر نمایندگی خدمات پس از فروش عقاب افشان در مشهد گفت: متاسفانه بسیاری از راننده‌های اتوبوس مالک نیستند و از اتوبوس‌ها به نحو صحیح نگهداری نمی‌کنند.

ناصر عباس‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا افزود: برخی مالکان اتوبوس‌ها نیز هنوز نگاه سنتی گذشته را نسبت به نگهداری از خودروها دارند و سیستم‌های اتوبوس را خودسرانه دستکاری می‌کنند.

مشروح گفت‌وگوی ایلنا با مدیر نمایندگی خدمات پس از فروش عقاب افشان در مشهد در ذیل آمده است:

 

از چه سالی با مجموعه عقاب افشان همکاری می‌کنید؟

من از سال 1381 نماینده خدمات پس از فروش شرکت عقاب افشان در استان خراسان هستم و از این همکاری بسیار خوشحالم.

 

غیر از محصولات شرکت عقاب افشان با خودروساز دیگری نیز همکاری دارید؟

ما در زمینه اتوبوس فقط نمایندگی محصولات اسکانیا را داریم که در شرکت عقاب افشان تولید می‌شوند و با برند دیگری کار نمی‌کنیم. البته مجموعه ما از سال 1386 نمایندگی شرکت زامیاد هم هست که ارتباطی با اتوبوس ندارد.

 

شما به عنوان نماینده خدمات پس از فروش شرکت عقاب افشان چه خدماتی به مشتریان‌تان که اغلب مالک یا راننده اسکانیا هستند، ارائه می‌کنید؟

خدمات ما در چند محور مختلف است. اول این که کار ما مربوط به خدمات فنی اتوبوس‌های اسکانیا است (موتور، گیربکس، جلوبندی، سیستم تعلیق، سامانه‌های برقی و ...) که به صورت روزانه و 24 ساعته انجام می‌شود و خوشبختانه به دلیل شرایط مناسبی که داشته‌ایم، به عنوان نماینده برتر از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت انتخاب شدیم. دوم این که نمایندگی ما یک مرکز آموزش بسیار به‌روز و قوی دارد که مقوله آموزش برای مالکان، رانندگان و تعمیرکاران را دنبال می‌‎کند و از این نظر شرایط بسیار خوبی داریم.

 

شرایط مجموعه شما از نظر کیفیتی چگونه است؟

شاید تعریف از خود صحیح نباشد، اما در شرایط فعلی، مالکان و رانندگان با رضایت قلبی به نمایندگی ما در مشهد می‌آیند. آنها خوب می‌دانند که در تعمیرگاه‌های غیرمجاز بیرونی، کیفیت کار و قطعات اصلاً مناسب نیست. نمایندگی خدمات پس از فروش ما با نظارت شرکت اسکانیای سوئد ساخته و راه‌اندازی شده است. ما در اینجا مرکزی مجهز به اینترنت برای مراجعه‌کنندگان‌مان داریم. برای آنها خوابگاه و استراحتگاه بسیار مناسبی تعریف کرده‌ایم. همچنین دوربین‌هایی در بخش تعمیرگاهی ما تعبیه شده که مالک یا راننده می‌تواند در استراحتگاه خود، فرآیند تعمیر و سرویس اتوبوس خود را به صورت آنلاین دنبال کند. نمایندگی مشهد، سیستم کاملاً به‌روزی دارد و این موضوع برای ما و مشتریان‌مان بسیار رضایت‌بخش است.

 

چه ویژگی‌هایی در نمایندگی عقاب‌افشان مشهد این حسن اعتماد و انتخاب را به وزارت صنعت داده تا شما را به عنوان نمایندگی برتر معرفی کند؟

من فکر می‌کنم 50 درصد این موضوع به مشتری‌مداری مربوط می‌شود که خوشبختانه ما تا به حال مشکلی با مشتریان خود نداشته‌ایم. 50 درصد دیگر به تجهیزات و شرایط این مجموعه بازمی‌گردد که آن را هم تشریح کردم. من در اینجا یک خبر خوب هم به مالکان عزیز اتوبوس‌های اسکانیا در استان خراسان بدهم که مجموعه ما به زودی به فن‌آوری لیزر هم مجهز خواهد شد که بسیاری از کارها از جمله بالانس عملکرد چرخ‌ها را می‌توان از طریق آن انجام داد. تا پیش از این تنها سمنان، تهران و تبریز مجهز به چنین سیستمی بودند.

 

فکر می‌کنید چقدر برای رانندگان و مالکان اسکانیا مهم است که اتوبوس‌های خود را در مراکز مجاز خدمات پس از فروش عقاب افشان سرویس و تعمیر کنند؟

خوشبختانه در این چند سال اخیر نگاه مالکان به پدیده خدمات پس از فروش تغییر کرده است. در گذشته، به دلیل مسائلی از جمله قیمت و زمان، مالکان خیلی علاقه‌ای به حضور در مراکز خدمات پس از فروش نداشتند، اما حالا همه چیز تغییر کرده است. آنها اکنون به خوبی می‌دانند که کادر مجرب، آموزش‌دیده و کاملاً قابل اعتمادی آماده خدمت‌رسانی به اتوبوس‌های آنهاست و خوشبختانه این فرصت را از دست نمی‌دهند. آنها در گذشته به تعمیرگاه‌های متفرقه و بین‌راهی می‌رفتند و با چالش بزرگی به نام قطعات غیراصلی مواجه می‌شدند. ما اینجا در کنار بهره‌گیری از قطعات یدکی اصلی، از ابزارآلات مخصوص و مطمئن برای تعمیر و سرویس اتوبوس‌ها استفاده می‌کنیم و این اقدام به نوعی خیال مالکان را راحت کرده است. قیمت ما در اینجا ممکن است قدری بالاتر از تعمیرگاه‌های متفرقه باشد، اما تعمیرات تضمین شده ما به تنهایی برای مالکان ارزشمند و اطمینان‌بخش است.

 

حجم مراجعه‌کنندگان به شما در استان خراسان چقدر است؟

حتماً می‌دانید که شهر مشهد با حدود 1000 دستگاه اتوبوس درون شهری در خطوط «بی‌آرتی» بیشترین سهم از اتوبوس‌های عقاب – اسکانیا را دارد. ضمن این که 200 دستگاه دیگر هم از قرارداد قبلی شهرداری مشهد با شرکت عقاب افشان باقی مانده بود که به تازگی تحویل داده شده است. همه این اتوبوس‌ها نیاز به سرویس و بازدیدهای دوره‌ای دارند که در مجموعه ما انجام می‌شوند. ضمن آن که سهم قابل توجهی از اتوبوس‌های بین شهری مشهد هم اسکانیا است که طبیعتاً تعمیر و سرویس آنها در نمایندگی ما صورت می‌گیرد. البته ما افرادی را در شهرستان‌های دیگر استان خراسان که با مشهد فاصله زیادی دارند، آموزش داده‌ایم تا در شهرهای خودشان کار تعمیر و سرویس اتوبوس‌های‌شان را انجام دهند.

 

 

به عنوان فردی که سال‌هاست با اسکانیا و محصولات عقاب افشان کار می‌کنید، نظرتان درباره کیفیت این اتوبوس‌ها چیست؟

بدون تعصب معتقدم اسکانیا از نظر کیفیت عالی است و برتری‌های بسیاری نسبت به برندهای هم‌تراز خود دارد. این اتوبوس‌ها هزینه نگهداری بسیار پایین‌تری نسبت به دیگر برندهای موجود در ایران دارند و این ویژگی برای مالکان بسیار مهم است. اگر فرآیند نگهداری از اتوبوس‌های اسکانیا در مسیر صحیحی باشد، مطمئناً این اتوبوس‌ها مدت‌ها بدون هیچ مشکلی کار خواهند کرد.

 

چقدر مالکان و راننده‌ها به سلامت اتوبوس و نگهداری درست از آن اهمیت می‌دهند؟

متأسفانه خیلی از راننده‌ها مالک نیستند و از اتوبوس‌ها به نحو صحیح نگهداری نمی‌کنند. برخی مالکان اتوبوس‌ها نیز هنوز نگاه سنتی گذشته را نسبت به نگهداری از خودروها دارند و سیستم‌های اتوبوس را خودسرانه دستکاری می‌کنند. به عنوان مثال، دیده‌ام برخی از آنها فیلتر سپراتور خودرو را که آب باد را می‌گیرد، از دسترس خارج می‌کنند و منطق‌شان هم این است که این سیستم در اتوبوس‌های خیلی قدیمی بنز مشکل‌زا بود. به نظرم موضوع نگهداری اتوبوس‌ها نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. مطمئناً مراجعه به‌موقع و اصولی به نمایندگی‌های مجاز بر سلامت اتوبوس تأثیر بسزایی دارد.

 

چه تعداد از مراجعه‌کنندگان شما با رضایت قلبی از مجموعه شما خارج می‌شوند؟

جایز نیست من این سؤال را پاسخ دهم، اما بدون اغراق معتقدم تا 95 درصد مشتریان‌مان با رضایت قلبی از مجموعه ما خارج می‌شوند. ما با کادر آموزش‌دیده خود به صورت 24 ساعته خدمات خود را ارائه می‌دهیم، بنابراین در صدد جلب اعتماد صددرصدی آنها هستیم. البته رانندگان برخی از اتوبوس‌های شهرهای دیگر هم برای سرویس و تعمیر خودروهای‌شان به ما مراجعه می‌کنند.

 

مهمترین عامل در مستهلک شدن اتوبوس‌های اسکانیا چیست؟

نه فقط اتوبوس‌های اسکانیا بلکه هر خودرویی که از سرویس و نگهداری مناسب بی‌بهره باشد، زود مستهلک می‌شود. به عنوان مثال، ما به مالک خودرو می‌گوییم از روغن خاصی در موتور اتوبوس استفاده کند اما مالک بنا به آنچه در ذهنش می‌گذرد، روغن دیگری می‌ریزد که باعث آسیب‌دیدگی خودرو می‌شود. شاید باور نکنید، اما ما اتوبوس‌هایی داریم که از سال 86 به دلیل نگهداری درست تنها یاتاقان‌های‌شان عوض شده‌اند.

 

سیستم خدمات پس از فروش عقاب افشان را از نظر کیفی چطور ارزیابی می‌کنید؟

من فکر می‌کنم چنین سیستمی از نظر کیفیت خدمات‌دهی در هیچ‌یک از شرکت‌های داخلی تولیدکننده خودروهای سبک و سنگین وجود ندارد. ما در اینجا به تمام مسائل مربوط به اتوبوس‌ها اهمیت می‌دهیم.

 

و در آخر هم بفرمایید که یک اتوبوس چه مدت زمانی را از لحظه ورود به نمایندگی تا زمان ترخیص طی خواهد کرد؟

در اینجا تمام اقدامات بر مبنای زمان‌بندی استاندارد تعمیرات که توسط شرکت مرکزی عقاب افشان تعریف شده است، صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر مدت زمان 2 ساعت برای واترپمپ تعیین شده است، ما سعی می‌کنیم در همین مدت یا حتی کمتر کار را انجام دهیم و خودرو را ترخیص کنیم.

اتوبوس خدمات پس از فروش دوربین سوئد مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا