کد خبر: 293993 A

معاون راه روستایی وزیر راه و شهرسازی:

معاون راه روستایی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برخورداری 91 درصد از جمعیت روستایی کشور از راه آسفالته، از در دست احداث و بهسازی و آسفالت بیش از 15 هزار کیلومتر راه روستایی در سراسر کشور خبر داد

به گزارش ایلنا، سیدحسین میرشفیع گفت: تامین 10 تا 15 هزار وسیله نقلیه برای شبکه حمل و نقل روستایی از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در دست اقدام است.

به گفته وی، راه های روستایی کشور 156 هزار کیلومتر در روستاهای بالای 20 خانوار را شامل می شود که 132 هزار کیلومتر از این راه ها، آسفالته و شوسه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی از در دست احداث بودن بیش از 15 هزار کیلومتر راه روستایی در سراسر کشور خبر داد و گفت:15 هزار کیلومتر راه روستایی، در مراحل اجرای زیرساخت، اجرای آسفالت اولیه و عملیات دیگر است.

براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی، میرشفیع از تامین 10 تا 15 هزار وسیله نقلیه برای شبکه حمل و نقل روستایی از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور خبر داد و افزود: این اقدام به منظور اطمینان بخشی به روستاییان برای دسترسی مطمئن و ایمن برای حمل و نقل است.

میرشفیع با اشاره به جاری شدن سیل در برخی نقاط کشور در اواخر تیرماه امسال افزود: بیشترین آسیب این سیلاب ها به پل های بزرگ با 20 متر دهنه وارد شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی مجموع طول پل های بزرگ در راه های روستایی کشورمان را بیش از 83 هزار متر عنوان و خاطرنشان کرد: در جریان سیل اخیر، زیرپایه برخی از این پل ها آسیب دیده است.

وی گفت: سال 93 اعتبار مورد نیاز برای مرمت این پل ها یک هزار و 560 میلیارد ریال برآورد شد که متاسفانه این رقم نیز تخصیص نیافت.

میرشفیع با بیان اینکه در سال های گذشته بیشتر سرمایه گذاری ها بر مسایل زیرساختی راه های روستایی بوده است، ادامه داد: توسعه و تقویت شبکه حمل و نقلی در راه های روستایی اکنون در دستور کار قرار گرفته است.

معاون راه روستایی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به برخورداری 91 درصد از جمعیت روستایی کشور از راه آسفالته، گفت: این میزان برخورداری، در بین کشورهای منطقه که برخی از آنها مانند ترکیه، شبکه ارتباطی توسعه یافته دارند، کم نظیر است.

وی با بیان اینکه 9 هزار میلیارد ریال اعتبار در سال 94 با مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی صرف آسفالت راه های اصلی و فرعی روستاهای کشور می شود، گفت: وزارت راه و شهرسازی برای تأمین اعتبارات مورد نیاز خود در حوزه راه های روستایی علاوه بر بودجه ملی به اعتبارات ماده 22 استانی نیز نیاز دارد تا بتواند راه های در دست ساخت روستایی کشور را تکمیل کند.

معاون راه روستایی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اختصاص یافتن پنج هزار و 500 میلیارد ریال از اعتبارات ملی جهت ساخت و تکمیل راه های روستایی کشور، بیان کرد: تکمیل پنج هزار کیلومتر راه های روستایی در حال ساخت وزارت راه و شهر سازی را به اهداف تعیین شده در برنامه پنجم توسعه در این زمینه می رساند.

وی در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: بر اساس آمارها، کمتر از 10 درصد از تلفات حوادث رانندگی در محورهای برون شهری، مربوط به راه های روستایی است.

میرشفیع افزود: سال گذشته تلفات حوادث رانندگی 17 هزار نفر بود که 13 هزار نفر از آن مربوط به محورهای برون شهری بود و از این میزان هزار و 250 نفر در راه های روستایی در حوادث جان باختند.

معاون راه روستایی وزیر راه و شهرسازی بااشاره به اینکه سالانه هفت تا 10 درصد از تلفات حوادث در راه هایی روستایی کشور کاسته می شود، تصریح کرد: تعداد تلفات این حوادث در سال 94 نیز کاهش یافته است و آسفالته شدن راه های روستایی، از میزان حوادث نیز می کاهد.

ترکیه راهداری و حمل و نقل جاده کشورهای منطقه وزیر راه و شهرسازی عملیات عمرانی
نرم افزار موبایل ایلنا