کد خبر: 294395 A

مدیر پیگیری پروژه‌های پتروپارس در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

ایلنا: میرباقری گفت: ما در طرح شکایت خود از اتحادیه اروپا به مسائلی همچون فعالیت پتروپارس برای افزایش رفاه مردم و گازرسانی، مسائل زیست محیطی و استدلالاتی نظیر کمک به حفظ لایه ازن را مطرح کردیم.

سیدهادی میرباقری مدیر پیگیری پروژه‌های پتروپارس در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص خروج پتروپارس از لیست تحریم های اتحادیه اروپا گفت: ما بعد از اعلام توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 دو خبر مبنی بر اینکه تعدادی از شرکت ها از لیست تحریم درآمده اند داشته ایم و یکی از این اخبار نیز از  وزارت خزانه داری انگلستان مخابره شد که بر اساس این خبر شرکت مدیریت و بهره برداری آریا کیش و شرکت منابع و مهندسی پتروپارس از لیست تحریم های اتحادیه اروپا خارج شدند.

وی در ادامه توضیح داد: زمانی که اتحادیه اروپا پتروپارس را تحریم کرد ما نیز همانند بسیاری از شرکت های دیگر از تیم حقوقی بین المللی استفاده کردیم و شکایت خود را با این مضمون که پتروپارس توسعه پالایشگاه های گازی را با هدف گازرسانی به مناطقی که دمای هوایی بسیار پایین دارند بعهده دارد؛ به دادگاه لاهه بردیم.  

میرباقری ادامه داد: همچنین در طرح شکایت خود به مسائلی همچون فعالیت پتروپارس برای افزایش رفاه مردم، مسائل زیست محیطی و استدلالاتی نظیر کمک به حفظ لایه ازن را مطرح کردیم و به این ترتیب در اردیبهشت ماه لاهه حکم خروج دو شرکت یاد شده از لیست تحریم ها را صادر کرد. 

وی تصریح کرد: یکی از شرکت های زیرمجموعهPOMC  بوده که در پارس جنوبی در زمینه پیش راه اندازی، راه اندازی و بهره برداری فاز 12 و در حال حاضر در فاز 19 فعال است و دیگری PRE  است که وظیفه تامین نیروی انسانی را بعهده دارد که با توجه به اینکه اتحادیه اروپا فرصت اعتراض به حکم دادگاه را داشته اما اعتراضی صورت نگرفته حکم دادگاه تایید و لازم الاجرا شد.   

مدیر پیگیری پروژه‌های پتروپارس موضوع تحریم های اعمال شده را مربوط به تجهیزاتی عنوان کرد که از کره و ژاپن سفارش گذاری شده بود.

وی در خصوص آزاد شدن دارایی ها و اموال بلوکه شده شرکت متبوعش ابراز بی اطلاعی کرد.

به گزارش ایلنا، وزارت خزانه‌داری انگلیس روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس حکم دادگاه اتحادیه اروپا، شرکت «پتروپارس» از لیست تحریم‌های این اتحادیه خارج شده است.

در این بیانیه آمده است که شرکت عملیات و مدیریت پتروپارس و شرکت با مسوولیت محدود مهندسی منابع پتروپارس از لیست تحریم‌ها حذف شده است.

در جزئیات این بیانیه‌ آمده است که در 22 ژوئن 2015، حکم دادگاه عمومی 5 مه 2015 اتحادیه اروپا درباره شرکت پتروپارس ایران و غیره در نشریه رسمی اتحادیه اروپا به چاپ رسید.

این بیانیه می‌افزاید، حکم صادر شده، محدودیت‌های اتحادیه اروپا علیه شرکت عملیات و مدیریت آریا کیش پتروپاس و شرکت کیش مهندسی منابع پتروپارس را ملغی می‌کند.

طبق این گزارش، به مدت دو ماه و 10 روز برای حکم مربوطه درخواست تجدیدنظر مطرح نشد و بنابراین حکم حذف این شرکت از لیست تحریم‌ها اجرایی می‌شود.

این بیانیه می‌افزاید، در نتیجه حکم مربوطه، شرکت عملیات و مدیریت آریا کیش پتروپارس و شرکت کیش مهندسی منابع پتروپارس دیگر در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار ندارند و دارایی‌های آنها دیگر مسدود نیست.

اتحادیه اروپا پتروپارس زیست محیطی لایه ازن تحریم ها
نرم افزار موبایل ایلنا