کد خبر: 294610 A

مدیرکل دفتر صنایع غذایی و دارویی وزارت صنعت در گفتگو با ایلنا :

ایلنا: صادرات 3 میلیارد دلاری برای صنایع غذایی در سال 1394 هدف گذاری شده است.

مهدی صادقی نیارکی ، مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار ایلنا از رونق صادرات غیرنفتی بویژه در بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی خبرداد و اعلام کرد ؛ صادرات 3 میلیارد دلاری برای صنایع غذایی در سال 1394 هدف گذاری شده است.

صادقی نیارکی گفت: در سال‌های اخیر، کشور توانست با سرمایه‌گذاری در تولید کالاهایی که ارزش صادراتی دارند و توسعه صادرات غیرنفتی به نتایج مطلوبی دست یابد. به‌گونه‌ای که سهم صادرات غیرنفتی ایران در پایان سال 1393 به 50 میلیارد دلار رسید. البته در اقتصاد مقاومتی نیز با توجه به منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به این امر بسیار توجه شد که خوشبختانه شاهد تحقق آن بودیم.

وی با اشاره به سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت و تاکید ایشان بر صادرات غیر نفتی و کالاهای صنعتی اظهار امیدواری کرد: با رفع برخی محدودیت های بین المللی و استفاده از فناوری­های نوین برایِ تولید محصول، بازار صادرات این محصولات رونق یابد.

صادقی نیارکی در تشریح عملکرد بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور گفت: مجموع صادرات بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی در سال 1393، از نظر وزنی بیش از 1.6 میلیون تن و به ارزش تقریبی 2.7 میلیارد دلار بوده است.

وی افزود: همچنین در سال گذشته انواع محصولات غذایی به میزان حدود 1.4 میلیون تن و به ارزش 2.3 میلیارد دلار صادر شده است که در مقایسه با صادرات سال 1392 از نظر وزنی‌ 16 درصد و از لحاظ ارزشی 10 درصد رشد داشته است.

وی یادآور شد: صادرات محصولات دارویی در سال 93 حدود 207 میلیون دلار بوده است که نسبت به سال 92 از رشد 12 درصدی  برخوردار شده است. همچنین سال گذشته صادرات محصولات بهداشتی، آرایشی، پودر شوینده و سایر فرآورده ها حدود 187 میلیون دلار بوده است که نسبت به سال قبل آن 5 درصد از لحاظ ارزشی کاهش داشته است.

مدیر کل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه از کالاهای برتر صادراتی بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی در سال 1393 نام برد و گفت: فرآورده های لبنی و بستنی به ارزش تقریبی 642 میلیون دلار در رتبه اول، شیرینی و شکلات به ارزش 543 میلیون دلار در رتبه دوم، زعفران به ارزش 226 میلیون دلار در رتبه سوم، و در رتبه­ های بعدی به ترتیب رب گوجه فرنگی به ارزش تقریبی 200 میلیون دلار ، انواع داروی انسانی به ارزش 150 میلیون دلار، پودر شوینده و مایع ظرفشویی به ارزش 100 میلیون دلار است.

وی تصریح کرد: همچنین آبمیوه و کنستانتره به ارزش تقریبی 90 میلیون دلار، خوراک دام، طیور و آبزیان به ارزش 65 میلیون دلار، ماکارونی به ارزش 57 میلیون دلار و انواع کمپوت و کنسرو غیرگوشتی و کنسرو ماهی به ارزش 52 میلیون دلار در صدر کالاهای صادراتی بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی قرار دارند.

در ادامه وی اعلام داشت در سال 1393 صادرات کالاهای با ارزش بیش از یک میلیون دلار به بیش از 40 کشور و با ارزش حدود 2.5 میلیارد دلار انجام شده است.  

وی در پایان با اشاره به تاکیدات رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و بویژه پیگیری های وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز امیدواری کرد که سال ۹۴ را بتوان سال مناسبی برای توسعه صادرات غیرنفتی پیش‌بینی کرد و صادرکنندگان امیدوار باشند که حمایت از صادرات غیرنفتی، با جدیت از سوی دولت دنبال می شود.

 

ایران رشد صنایع غذایی صنعت گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا