کد خبر: 295591 A

وزیر امور خارجه ایتالیا پس از دیدار با وزیر نفت تاکید کرد:

ایلنا: وزیر امور خارجه ایتالیا از تمایل کشورش به ادامه همکاری با ایران در زمینه های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی خبر داد و گفت: روابط اقتصادی ایران و ایتالیا توسعه خواهد یافت.

به گزارش ایلنا، پائولو جنتیلونی پس از دیدار با بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان در جمع خبرنگاران با اشاره به سازنده و مهم بودن این سفر گفت: با توافق وین که اخیرا به امضا رسید فضای بسیار مهمی برای همکاری بین دو کشور ایجاد شده است.

وی با بیان این که ایتالیا حتی در شرایط سخت تحریم همکاری و مذاکره با ایران را حفظ کرده است، تصریح کرد: در این شرایط ایتالیا انتظار گشوده شدن فصل نوینی از روابط بین دو کشور را در راستای تامین منافع دوجانبه دارد.

جنتیلونی با بیان این که در این سفر نمایندگان شرکتهای مهم ایتالیایی حضور دارند، به روابط سنتی و دیرینه دو کشور اشاره کرد و گفت: این کشور علاقمند به ادامه همکاری با ایران در زمینه های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین ساخت تجهیزات برای مصرف در ایران و کشورهای ثالث است.

وزیر امور خارجه ایتالیا در کنار فدریکا گوئیدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا چهارمین هیئت بلندپایه اروپایی هستند که ظرف دو هفته گذشته وارد تهران شده است. پیش از او، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، زیگمار گابریل، قائم مقام صدراعظم آلمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران آمده بودند.

ایتالیا طی سالهای پس از انقلاب اسلامی، همکاری گسترده ای با ایران در بخشهای دولتی و خصوصی داشته و از جمله کشورهای اروپایی است که همواره از شرکای تجاری قوی کشورمان بوده است. با توجه به ظرفیتهای قابل توجه موجود، زمینه برای احیا و تقویت بیش از پیش روابط دو کشور وجود دارد.

شرکت انی با وجود فشار آمریکا مسئولیت اجرای چند طرح بزرگ را در صنعت نفت ایران به عهده داشته است؛ این شرکت همچنین پیش از توافق ایران و ١+٥ به صورت رسمی با انجام مکاتباتی با شرکت ملی نفت ایران خواستار مشارکت و سرمایه‌گذاری در فاز سوم طرح توسعه میدان نفتی دارخوین در منطقه نفتخیز رودخانه کارون شده بود.

شرکت انی ایتالیا تا پیش از افزایش تحریم‌های بین‌المللی، در فاز اول و دوم طرح توسعه میدان نفتی دارخوین در قالب قراردادهای بیع متقابل مشارکت داشت. با تحریم نفت ایران در طول چند سال گذشته اما این شرکت ایتالیایی یکی از خریداران نفت خام کشور باقی ماند.

امور خارجه ایتالیا ایران پتروشیمی نفت
نرم افزار موبایل ایلنا