کد خبر: 296205 A

ایلنا: دمای هوا پس از یک دوره کاهش، دوباره درحال اوج گرفتن است و به دنبال آن مصرف برق نیز روند روبه رشد خود را طی می کند.

به گزارش ایلنا ، تا همین چند سال پیش، برقی ها می دانستند که از 15 مرداد به بعد می توانند به تدریج نفسی آسوده بکشند، اما گویا امسال، تابستان قصد ندارد روال سال های گذشته را طی کند و به دنبال خرق عادت است.

دمای هوا پس از یک دوره کاهش، دوباره در حال اوج گرفتن است و به دنبال آن مصرف برق نیز روند روبه رشد خود را طی می کند.

بررسی آمار روز گذشته همزمان با پیش بینی های سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش دما، نشان می دهد که پیک مصرف برق به 49 هزار و 69 مگاوات رسیده که با توجه به گزارش های اعلامی، تا چند روز آینده نیز دمای هوا همچنان گرمتر خواهد شد.

با این روند روبه رشد، این مشترکان هستند که می توانند با انجام راهکارهای بسیار ساده و در عین حال بی هزینه، نسبت به کاهش مصرف برق خود و در هزینه های خود صرفه جویی و مدیریت کنند.

با توجه به اینکه در فصل گرما، بیشترین میزان مصرف برق مربوط به وسایل سرمایشی و سپس روشنایی است، در ساعت های پیک مصرف بهتراست کولرهای آبی روی دور کند و کولرهای گازی روی درجه 24 تا 26 درجه تنظیم شود.

در بخش روشنایی نیز هنوز هم خاموش کردن لامپ های اضافی بهترین راهکار بدون هزینه تلقی می شود، اما در صورتی که مشترکان بخواهند به بهترین نحو، هزینه ها و مصرف برق خود را مدیریت کنند، می توانند استفاده از لامپ های LED را در دستورکارخود قراردهند که چند برابر کمتر از لامپ های رشته ای قدیمی و حتی کمتر از لامپ های کم مصرف، نیازبه انرژی دارند.

برای کاستن از فشار یکباره هزینه خرید لامپ های LED نیز می توان در دوره های مختلف خرید، لامپ ها را انجام داد.

متاسفانه هنوز هم هستند مشترکانی که در ساعت های اوج مصرف، وسایل برقی پرمصرف را همزمان مورد استفاده قرار می دهند که این نه فقط هزینه های خانوار را چند برابر می کند، بلکه باعث ایجاد فشار به شبکه برق نیز خواهد شد.

مشترکان می توانند با یک برنامه ریزی ساده، استفاده از وسایل برقی پرمصرف خود، مانند اتو، لباسشویی، ظرفشویی، پلوپز و غیره را به ساعت هایی خارج از زمان های اوج مصرف منتقل کنند.

برپایه این گزارش، همه روزه مصرف برق از ساعت های 12 ظهر تا 16 و شب از 19 تا 23 با ورود وسایل سرمایشی، سیستم های روشنایی و سایر وسایل برقی به مدار مصرف، اوج می گیرد که در اصطلاح به آن ساعت پیک گفته می شود.

انرژی برق رشد صرفه جویی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا