کد خبر: 296268 A

ایلنا: در حالیکه مقامات ایرانی در فکر سفارش و تحویل گرفتن یک ساله هواپیماهای خود هستند رئیس سازمان هواپیمایی قطر در مصاحبه ای شرکت های هواپیمایی ایرباس و بوینگ متهم به کم کاری و عدم رعایت مفاد قرارداد کرد.

بعد از توافق هسته‌ای در تمام بخش های کشور مخصوصا بخش های اقتصادی و مالی شور و نشاطی ایجاد شد و بیشتر فعالان اقتصادی بر این باور بودند که با رفع تحریم ها کشور می تواند یک شبه به دوران شکوفایی اقتصادی زمان دولت اصلاحات بازگردد در صورتی که 8 سال دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد چنان عقب ماندگی در روند اقتصادی کشور ایجاد کرده است که حتی با نفت 100 دلاری هم نمی توان تا 5 سال به آن دوران بازگشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ با تغییر دولت و به روی کار آمدن دولت اعتدال امیدواری نسبت به بهبود اقتصادی صورت گرفت. با توافق هسته‌ای ایران و 6 قدرت جهانی، علاوه بر رفع تحریم های هسته ای، تحریم های 36 ساله هوپیما و قطعات ناوبری نیز رفع شده است.

بلافاصله بعد از اعلام رفع تحریم ها مقامات وزارت راه وشهر سازی اعلام کردند که درصدد خرید 400 هواپیمای میان برد و دور برد (پهن پیکر) هستند و مذاکراتی را با سازندگان مطرح این صنعت از جمله ایرباس و بوینگ انجام دادند و قرار است در سال آینده میلادی 40 تا 50 فروند از این سفارشات را تحویل بگیرند.

این در حالی است که کارشناسان در تامین این سفارشات توسط شرکت ها سازنده، ابراز تردید کرده اند و حتی برخی آن را نوعی رویا پردازی می دانند.

در حالیکه مقامات ایرانی در فکر  سفارش و تحویل گرفتن یک ساله هواپیماهای خود هستند رئیس سازمان هواپیمایی قطر در مصاحبه‌ای، شرکت های هواپیمایی ایرباس و بوینگ متهم به کم کاری و عدم رعایت مفاد قرارداد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از وال استریت ژورنال ،اکبر باکر در گفتگو با خبرنگار این روزنامه در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی هوایی با بیان اینکه این شرکت ها هنوز هواپیماهای  A380 و بوینگ 787  سفارش داده توسط این کشور را تحویل نداده اند آنها را تهدید به شکایت در دادگاه های بین المللی کرد.

وی  در حاشیه نمایشگاه هوایی لندن با بیان اینکه قرار بود هواپیماهای A380  در ماه ژوئن تحویل قطر ایرویز شود گفت: ایر باس از ما مهلت خواسته است اما هنوز اعلام نکرده که در چه زمانی می تواند این هواپیماها را تحویل دهد.

با توجه به تعویق افتادن سفارشات شرکت های هواپیمایی کلاس A  توسط  غول های سازنده هواپیما بعید به نظر می رسد که این شرکتها بتوانند سفارشات ایران را در صورت قبول، در دو سال آینده تحویل دهند.

اصلاح طلبان قطر مصاحبه هواپیما فعالان اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا