کد خبر: 296313 A

مذاکرات سازنده نفتی ایران و ژاپن؛

ایلنا: معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران با تاکید بر این که درفضای سیاسی جدید ایران انتخاب کننده نهایی است، گفت: هیچ کشوری در فضای سیاسی جدید برای حضور در صنعت نفت ایران اولویت ندارد.

به گزارش ایلنا، امیرحسین زمانی نیا در حاشیه دیدار امروز (یکشنبه، ١٨ مردادماه) بیژن زنگنه، وزیر نفت، با دایشیرو یاما گیوا، وزیر اقتصاد، تجارت و صنایع ژاپن با اشاره به این که ایران و ژاپن سابقه خوبی در همکاری مشترک با یکدیگر داشتند، درباره این که آیا اولویت حضور در ایران با آسیاییها است، گفت: ایران از بهترین پیشنهادها برای همکاریهای بلندمدت استقبال می کند.

وی با بیان این که صنعت نفت هم اکنون به سرمایه گذاری، تکنولوژی و مدیریت پروژه نیازمند است، تاکید کرد: هیچ کشور یا شرکتی برای حضور در صنعت نفت ایران در اولویت نیست و این ایران است که اولویت ها را مشخص می کند.

زمانی نیا با بیان این که ژاپنی ها در مذاکرات امروز بسیار جدی بودند، افزود: در فضای سیاسی جدید ایران انتخاب کننده نهایی است.

 ژاپنیها نخستین هیئت از شرق آسیا هستند که پس از توافق ایران و ١+٥ وارد تهران شدند. پیش از اعمال تحریمهای گسترده علیه ایران در سال ٢٠١٢، از خریداران اصلی نفت ایران در آسیا بود؛ در کارنامه نفتی دو کشور همچنین می توان به حضور شرکتهای ژاپنی در پروژه های نفتی همچون میدان آزادگان اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، در هیئت اقتصادی ژاپن، مدیران بخشهای فاینانس، نفت و گاز، برنامه ریزی و سیاستهای منابع طبیعی، سوخت و خاورمیانه وزارت اقتصاد، تجارت و صنایع ژاپن (متی) حضور دارشتند.

همچنین مدیران و نمایندگان ویژه شرکتهای میتسوبیشی، تویوتا، سومیتومو، ایتوچو، سوجیتز، کنساماتسو، میتسویی، کانسایی پینت، ساندن هلدینگ، نیپون استیل، سومیتومو متال، تویو، جِی جی سی (JGC)، کوبه استیل، چیودا، بانک UFJ میتسوبیشی توکیو، گروه بانکی سومیتومو و میتسویی، بانک میزوهو، گروه نفت و انرژی نیپون JX، شواشل، اینپکس، فدراسیون تجارت ژاپن (Keidanren)، جترو، بانک همکاریهای بین الملل ژاپن، بیمه صادرات و سرمایه گذاری ژاپن، گروه ملی فلزات و نفت و گاز ژاپن و مرکز همکاریهای ژاپن و خاورمیانه نیز در این مذاکرات حضور داشتند.

امور بین الملل ایران ایران و ژاپن صنعت نفت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا