کد خبر: 298264 A

زنگنه در صحن علنی مجلس:

ایلنا: وزیر نفت با بیان این که پول فروش نفت بین ٣٠ تا ٩٠ روز دریافت می شود گفت: این که گفته می شود پول نفت ١٨٠ روزه یا ٢٧٠ روزه دریافت می شود، صحت ندارد.

به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه، امروز (سه شنبه، ٢٧ مردادماه) در صحن علنی مجلس در پاسخ به سئوال نادر قاضی پور، نماینده ارومیه مبنی بر این که چرا دریافت پول فروش نفت خام از ٣٠ روز به ٩٠، ١٨٠ و ٢٧٠ روز افزایش یافته است، گفت: زمانی که دریافت پول فروش نفت به صورت ال سی بود، ٣٠ روزه می‌توانستیم پول فروش نفت را بگیریم که این امر هم در منطقه متعارف بود. اما به دلیل تحریمها ناچار شدیم از روشهای دیگری برای دریافت پول فروش نفت استفاده کنیم.

زنگنه ادامه داد: به همین دلیل ناچار شدیم زمان دریافت پول فروش نفت را تا ٩٠ روز افزایش دهیم اما این که گفته می شود این دوره ١٨٠ روزه یا ٢٧٠ روزه  است، چنین چیزی نیست و صحت ندارد.

وی گفت: همچنین خریداران نفت، پول خرید نفت را به حساب ما واریز کرده و ما نیز به حسابی نزد بانک مرکزی واریز می‌کردیم، اما گاهی به دلیل تحریمها چنین امکانی میسر نبود و پول نزد شرکت خریدار باقی می ماند که بخشی از آن بعد از توافقهای ژنو به کشور برگشت داده شده است.

وزیر نفت گفت: با این حال اگر شر تحریمها به وضع کنندگان آن بازگردد دریافت پول ناشی از فروش نفت نیز به روال عادی خود بر می گردد.

بابک زنجانی تنها خریدار بدقول نفت ایران

زنگنه در پاسخ به سوال دیگر نماینده ارومیه مبنی بر بدقول بودن خریداران نفت ایران برای پرداخت پول گفت: به جز مورد بابک زنجانی، ایران خریدار بدقولی نداشته است و مطمئن می شویم پول نفت فروخته شده از سوی خریداران پرداخت می شود.

وی با بیان این که برای دریافت پول نفت از هند به دلیل آنکه باید بخشی از آن با یورو پرداخت شود مشکل وجود دارد، تصریح کرد: با برداشته شدن تحریمها این مشکل نیز حل خواهد شد و هندیها پول نفت ایران را پرداخت خواهند کرد.

وزیر نفت همچنین در خصوص استخدامهای تعهد شده در وزارت نفت نیز گفت: طبق ضوابط اجرایی بودجه سال ٩٤ استخدام ممنوع شده است که وزارت نفت نیز مصوبات دولت را اجرا می کند.

زنگنه در ادامه درباره دیگر دغدغه این نماینده مجلس درباره ساخت کالا و تجهیزات نفت در داخل کشور گفت: باید تلاش شود تا از ظرفیت و ساخت کالاهای داخلی استفاده شود؛ ساخت ١٠ قلم کالای صنعت نفت از سوی سازندگان داخلی در راستای حمایت از سازندگان کشور است.

وی با اشاره به این که در دیدار با شرکتهای خارجی نیز استفاده از توانمندی سازندگان داخلی مورد تاکید قرار گرفته است، تاکید کرد: در دیدارهای اخیر با شرکتهای خارجی بر این موضوع تاکید شد که ایران با ١٢ سال گذشته تفاوتهای زیادی دارد و شرکتهای خارجی برای حضور در ایران باید با شرکتهای ایرانی بصورت مشترک کار کنند.

زنگنه تصریح کرد: تولید مشترک کالاهای مورد نیاز که با سرمایه گذاری شرکتهای خارجی انجام خواهد شد تنها برای تامین نیازهای داخلی نخواهد بود و به کل منطقه صادر خواهد شد.

وزیر نفت درباره واردات دکل حفاری با اشاره به این که اوایل امسال در نامه ای به وزیر صنعت، معدن، تجارت خواستار ممنوعیت واردات دکلهای خشکی و دریایی شده است که مورد تصویب نیز قرار گرفت، تصریح کرد: هرچند درگذشته دکلهای حفاری حسب نیاز وارد کشور شده است؛ اما اکنون کاملا موافق استفاده از حداکثر ظرفیت داخلی در این حوزه هستم.

توسعه لایه نفتی پارس جنوبی در اولویت است

زنگنه درباره برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی، گفت: دولت همیشه در طول سالهای گذشته به توسعه میدانهای مشترک توجه داشته و بر همین اساس توسعه میدان پارس جنوبی، میدانهای غرب کارون، میدان آذر و پس از آن ایلام همواره مورد توجه و تمرکز بوده است.

وی با اشاره به ظرفیتهای ایجاد شده ناشی از اجرای بند ق، تصریح کرد: با استفاده از ظرفیتهای این بند توانستیم حداکثر استفاده را برای توسعه میدانهای غرب کارون شامل میدان یادآوران، آزادگان یاران و میدان پارس جنوبی داشته باشیم.

وزیر نفت درباره لایه نفتی پارس جنوبی با اشاره به پیشینه کشف این لایه، گفت: بخش اعظم لایه نفتی پارس جنوبی در کشور قطر قرار دارد، با این حال این لایه نفتی در اوایل دهه ١٣٧٠ کشف شده که دارای نفت بسیار سنگین با API ٢١ بود.

زنگنه ادامه داد: در سال ٧٧ مناقصه‌ای برای دعوت از شرکتهای بین المللی برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی برگزار شد که شرکتهای خوبی نیز در این مناقصه شرکت کردند، اما به دلیل قیمتها و شرایط خارج از عرفشان قراردادی با آنها منعقد نشد.

وی افزود: در فاصله سالهای ٧٨ تا ٨٠ نیز سه حلقه چاه اکتشافی توصیفی در بخش لایه نفتی برای شناخت مخزن و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حفر شد و دوباره در سال ٨٠ مناقصه بین المللی برگزار شد و شرکتهای بین المللی هم دوباره حضور یافتند، اما به دلیل نقص پیشنهادهای آنها، مورد قبول کمیسیون ویژه بیع متقابل که آن زمان سه نماینده مجلس هم عضو آن بودند، قرار نگرفت.

وزیر نفت گفت: اوایل سال ١٣٨٣ شرکت نفت تصمیم گرفت قراردادی به صورت ترک تشریفات مناقصه با شرکت دولتی تابعه خود بنام پترو ایران منعقد کند که بعد از دریافت مجوز از شورای اقتصاد این قرارداد در اواخر سال ٨٣ نهایی شد که هدف از اجرای آن تولید روزانه ٣٥ هزار بشکه نفت بسیار سنگین بود که مدت زمان اجرای قرارداد هم ١٩ ماه تعیین شد، به این ترتیب تولید از لایه نفتی پارس جنوبی باید سال ٨٥ صورت می گرفت.

زنگنه ادامه داد: همچنین قرار بود ٩ حلقه چاه و یک حلقه چاه تزریقی حفر شده و تاسیسات شناور برای فرآورش نفت تولیدی آن اجاره شود.

وی با بیان این‌که حفر چاه و اجاره شناور از ارکان اصلی برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی است، تصریح کرد: طی سالهای ٨٥، ٨٦ و ٨٧ سه بار نسبت به اجاره این شناور اقدام شد که این امر میسر نشد، اما در نهایت سال ٨٩ برای خرید شناور FPSO که توان بهره‌برداری و ذخیره و بارگیری محصول تولیدی را دارد تصمیم گیری شد که البته این تصمیم اجرایی نشد.

خرید پالایشگاه شناور برای بهره برداری لایه نفتی پارس جنوبی

وزیر نفت گفت: زمانی که در سال ٩٢ وارد وزارت نفت شدم، هفت حلقه چاه در این لایه حفاری شده و یک سکو هم در حال ساخت بود، اما شناوری خریداری نشده بود که خوشبختانه مردادماه ٩٣ قرارداد ساخت این شناور به مدت ٢٥ ماه بسته شد که براساس قرارداد شناور باید اواخر سال ٩٥ تحویل شود.

زنگنه ارزش قرارداد ساخت این شناور را حدود ٣٤٥ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این شناور پیشرفته قابلیتهای بسیاری از جمله ذخیره ٦٠٠ هزار بشکه نفت را دارد.

وی با اشاره به تاخیر طولانی برای برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی، تصریح کرد: تغییرهای زیادی در روند کار ایجاد شده و من هم نمی‌خواهم این کار را توجیه یا رد کنم، چرا که این تاخیرها وجود داشته و نمی‌توان یک یا دو نفر را مقصر آن اعلام کرد با این حال دلایل متعددی برای این تاخیرها وجود دارد.

وزیر نفت ادامه داد: تغییرهای مکرر در شرح کار، پیچیدگی بسیار بالای میدان، نا آشنایی کارفرما و پیمانکار ایرانی از جمله دلایل تاخیر در بهره برداری از ذخایر این میدان بوده است.

وی با اشاره به برداشت قطریها از لایه نفتی پارس جنوبی، گفت: هم اکنون قطریها با توجه به این‌که بخش عظیم این لایه در بخش آنها وجود دارد، در حال برداشت از این لایه هستند و از بالاترین فناوریها برای برداشت از آن استفاده می کنند که ما از این نظر از آنها عقب هستیم.

زنگنه گفت: شاید بخشی از عقب ماندن ما به دلیل تمرکز و توجه بیشترمان به برداشت گاز میدان پارس جنوبی است، البته در یک مرحله از کار هم شرکت پتروایران به بخش خصوصی واگذار شد که این امر هم به نوبه خود سبب ایجاد اختلال در روند توسعه میدان شد.

زنگنه ادامه داد: به همین دلیل است که همیشه معتقدم نباید شرکتهای پیمانکاری را در حین اجرای عملیات واگذار کرد، این اتفاق برای شرکت صدرا هم افتاد و به شکست بدی منجر شد. از سوی دیگر تصمیم نگرفتن برای خرید یا اجاره این شناور که خود شش تا هفت سال زمان برده نیز از جمله دلایل تاخیر در برداشت از لایه نفتی است.

وزیر نفت گفت: به هر حال این‌ها دلایلی است که گفته می‌شود، اما این به این معنا نیست که این دلایل برای من هم قابل قبول باشد، ولی نمی‌شود تمام تقصیر را گردن یک یا دو نفر انداخت، بهرحال امیدواریم در آینده برداشت ٣٥ هزار بشکه‌ای از لایه نفتی پارس جنوب محقق شود؛ ضمن این که در نظر داریم برای توسعه فاز بعدی این لایه نفتی از بهترین فناوریهای روز بهره برده که این امر از اولویتهای ماست.

وی گفت: چنانچه شرکتهای خارجی صاحب صلاحیت بنا داشته باشند تا در فاز بعدی توسعه این لایه حضور داشته باشند باید با مشارکت شرکتهای ایرانی این کار را انجام دهند تا ما نیز متناسب با حقوقمان از لایه نفتی پارس جنوبی برداشت کنیم.

ایران صحن علنی مجلس نفت زنجانی فروش نفت
نرم افزار موبایل ایلنا