کد خبر: 300938 A

رئیس سازمان دامپزشکی کشور خبر داد:

ایلنا: رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: برای مبارزه همه جانبه با بیماری تب مالت نیازمند امکانات در عرصه نیروی انسانی و اعتبارت لازم و متعددی هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا مهدی خلج در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، بیان داشت: سازمان دامپزشکی برای رسیدن به اهداف مطلوب در راستای حل مشکل تب مالت نیازمند به 123 میلیارد تومان اعتبار است.

 وی افزود: موثرترین و آسان‌ترین راه مبارزه با این بیماری واکسیناسیون فراگیر است، در  5 ماهه سال 1394 نسبت پنج ماهه سال 1393 ، 36 درصد در زمینه واکسیناسیون دام افزایش عملکرد ثبت شده است.

105 درصد افزایش واکسیناسیون

 رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به حجم واکسیناسیون در سال 93 و 94 گفت: در مقایسه 5 ماهه اول سال 93 و 5 ماهه اول سال 94 حدود یک الی 2 درصد افزایش حجم عملکرد در واکسیناسیون داشته‌ایم، سال 93 تعداد 124 میلیون و 400 هزار پوشش واکسیناسیون و سال 94 تعداد 124 میلیون و 600 هزار پوشش واکسیناسیون علیه بیماری‌های مختلف دامی انجام شده است؛ بنابراین در مجموع در مقایسه این دو بازه زمانی در سال 94، 105 درصد افزایش واکسیناسیون در بیماری‌های مهم انجام شده است.

افزایش عملکرد در 5 ماهه اول سال

رئیس سازمان دامپزشکی در خصوص بیماری طاعون نشخوارکنندگان بیان داشت: در بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک  در 5 ماهه ابتدای امسال نسبت به 5 ماهه سال 93 کاهش بیماری داشته‌ایم؛ همچنین درمورد بیماری هاری در 5 ماهه ابتدای امسال نسبت به 5 ماهه سال گذشته 10 درصد افزایش عملکرد  داشته‌ایم به طوری که در 5 ماهه سال 93، 147 هزار و 700 نوبت واکسیناسیون و در 5 ماهه ابتدای سال 94، 162 هزار نوبت واکسیناسیون علیه این بیماری انجام شده است.

محدودیت‌های مالی سازمان دامپزشکی

خلج در خصوص صادرات محصولات دامی گفت: شرط لازم برای صادرات برخورداری از مقررات بهداشتی و محصول سالم است، اما این موضوع به تنهایی کافی نیست.

خلج با اشاره به  محدودیت درآمد دولت که ناشی از کاهش درآمدهای نفتی است بیان داشت: تلاش ما در عرصه مدیریت کلان این بوده که با انسجام در سازمان دامپزشکی و همچنین وزارت جهاد اقدامات موثری را حتی در شرایطی که محدودیت‌های مالی وجود دارد انجام دهیم.

پوشش درآمد نیروی انسانی واکسیناسیون سازمان دامپزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا