کد خبر: 301068 A

زنگویی در گفت‌وگو با ایلنا:

معاون اجرایی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی گفت: دبیرخانه بنا دارد که از ظرفیت‌های موجود در تعامل با کشورهای اسلامی در جهت توسعه علوم و فناوری در این کشورها استفاده کند تا در حقیقت به توسعه اقتصاد دانش بنیان و رسیدن به اهداف مورد نظر کمک کند.

"مجید زنگویی" معاون اجرایی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی با اشاره به شرح وظایف و گستره فعالیت این دبیرخانه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، اظهار کرد: این دبیرخانه بنا دارد که از ظرفیت‌های موجود در تعامل با کشورهای اسلامی در جهت توسعه علوم و فناوری در این کشورها استفاده کند تا در حقیقت به توسعه اقتصاد دانش بنیان و رسیدن به اهداف مورد نظر کمک کند.

 وی ادامه داد: این کمک و همیاری تنها از سوی ایران به کشورهای اسلامی نیست بلکه کمک‌های کشورهای اسلامی به ایران را شامل می شود و این روش تنها بین ما و آنها تعریف نمی شود. به گونه‌ای که ما سعی داریم شبکه‌ای از تعاملات مابین همه این کشورهای جهان اسلام استفاده کنیم اما وجه تمایز ما با بخشهای مختلفی که در حال فعالیت هستند این است که ما اتکاء  تمرکزمان به نقش آفرینی بخش‌های خصوصی است و معتقد هستیم که یکسری از بخشهای خصوصی که به آنها "بخش‌های خصوصی خدمات تخصصی تجاری سازی فناوری" گفته می شود که شامل شرکت‌های حوزه صادرات و انتقال تکنولوژی می‌شوند باید در این کشورها فعال شوند تا کلیه مراوداتی که در سطح سران و یا سطوح پایین تر انجام می شود را بتوانند مدیریت کنند و تمام سعی ما بر این است که بخش خصوصی را فعال کنیم تا آنها متولی ارتباط با این کشورها شوند. 

زنگویی با تاکید بر لزوم تعامل با پارک‌های علم و فناوری، تصریح کرد: دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی آماده تعامل با تمامی نهادهای متولی فناوری و بخشهای خصوصی در این حوزه هستیم و معتقدیم بخشهای دولتی، پارکهای علم و فناوری، ستادهای توسعه علوم و فناوری ، مراکز رشد و دیگر مراکز می‌توانند نقش تسهیل کننده را در تنظیم مراودات داشته باشند. ما این حمایت‌ها را به این دلیل نیاز داریم تا بگوییم دولت جمهوری اسلامی ایران در توسعه مناسباتش با تمام توان از ظرفیت‌های بخش‌های خصوصی و دولتی استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: اعلام می‌کنیم که پارکهای علم و فناوری، مراکز رشد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستادهای علوم و توسعه فناوری و همه فعالین حوزه فناوری کشور می‌توانند با دبیرخانه همکاری داشته باشند و این تعامل را به طور جدی دنبال می‌کنیم تا بتوانیم از تمام ظرفیتهای تمامی بخشها برای توسعه مناسبات استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: اجرای تمامی سیاست‌ها کاملاً با بخش خصوصی خواهد بود. بنابراین از بخشهای خصوصی خدماتی و کسانی که در حوزه صادرات فعالیت می‌کنند دعوت می‌کنیم که با ستاد همکاری داشته باشند.

وی در خصوص کشورهایی که تاکنون توانسته‌ایم با آنها مناسبات علمی و فناوری برقرار کنیم، گفت: در حال حاضر مروادتی را با کشور ترکیه در حوزه آی.تی و آی.سی.تی داشته‌ایم که با همکاری "انجمن صنفی شرکت‌های خدمات مشاوره تجاری‌سازی فناوری و مالکیت فکری" که متشکل است از شرکتهای خدمات تخصصی صادرات است صورت گرفت که تعاملات خوبی را در ترکیه شکل دادیم. همچنین با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور هم ارتباطات خوبی را هم از طریق انجمن و هم از طریق دبیرخانه برقرار کرده‌ایم. در آذربایجان هم نمایندگی ما فعال شده و در سفری که به آنکارا داشتیم نماینده مربوطه به جهت آشنایی با حوزه کاری و گسترش ارتباطات میان ایران، آذربایجان و ترکیه همراه ما بوده است.همچنین نماینده ما در مالزی در همایشی که در این کشور برگزار شده حضور داشته‌اند و با مقامات مرکز "آی.اس.تی – آی سی" که از مراکز یونسکو است دیدار و اقدام به برقراری مناسبات کرده است و با نماینده کشورهای دیگری مانند عمان، قطر، تاجیکستان و پاکستان گفتگوهایی را صورت داده است.

وی تاکید کرد: در قزاقستان برنامه‌هایی برای توسعه مناسبات در حوزه تکنولوژی داریم که از طریق یکی از شرکتهای خدمات تخصصی این کشور که فعال است پیگیری خواهد شد و جلسات دوره‌ای را با بخشهای مختلفی از این حوزه برگزار می‌کنیم تا بتوانیم از تمامی این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. هدف اصلی ما از این فعالیت‌ها تشکیل یک شبکه منسجم از این افراد در کشورها است تا بتوانیم فعالیت خود را به صورت شبکه‌ای در بین تمامی کشورها گسترش دهیم.

معاون اجرایی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت دبیرخانه تنها در گستره جغرافیای کشورهای اسلامی صورت خواهد گرفت، گفت: در حالت فعلی کشورهای اسلامی مد نظر ما است اما قاعدتاً از هر ظرفیتی در هر کشوری استفاده خواهیم کرد. به عنوان مثال مذاکراتی را با کشور ژاپن داشتیم تا بتوانیم این مناسبات را در آنجا گسترش دهیم ولی اولویت‌های فکری و کاری ما در کشورهای اسلامی است اما از سایر کشورها اگر موردی برای همکاری پیش بیاید حتماً آنرا پیگیری خواهیم کرد و سعی می‌کنیم بین همه کشورها این اتفاق رخ دهد.لذا با توجه به عنوان. حوزه کاری دبیرخانه، تمرکز آن بر روی کشورهای اسلامی و جهان اسلام خواهد بود و معتقدم که جامعه مسلمانان باید در یک وضعیت معیشتی خوبی سپری کنند که این وضعیت جز با دستیابی به اقتصاد دانش بنیان و استفاده از تکنولوژی روز و توسعه و ترویج آن محقق نخواهد شد.

وی در پایان درباره برنامه‌های آینده دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی اعلام کرد: در اجلاس وحدت اسلامی یک فعالیتی از سمت دبیرخانه در حال پیگیری است که کاری بسیار جدید و نو ارزیابی می‌شود و آن استفاده از ظرفیت حضور نخبگان کشورهای اسلامی در ایران به جهت توسعه و ترویج مناسبات است. در کنار این اجلاس؛ یک اجلاس توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی بهمراه نمایشگاهی از عرضه فناوری‌های نوین ایران برگزار خواهد شد و سعی کردیم افرادی که به این نمایشگاه می‌آیند با این حوزه آشنا و هماهنگ باشند و با بخشهای مختلف دولتی فعال در حوزه فناوری هم در حال مذاکره هستیم تا ما را در این نشست همراهی کنند و نهایتاً بتوانیم از ظرفیتی که در ایران برای حضور افراد ایجاد می‌شود کمال استفاده و بهره‌برداری را صورت دهیم.         

اقتصاد بخش خصوصی فناوری کشورهای اسلامی مالزی
نرم افزار موبایل ایلنا