کد خبر: 301131 A

قائم‌مقام و رئیس شورای مرکزی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی:

قائم مقام دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی گفت: بازار کشور های اسلامی ازجمله بازار هایی است که باید به آن توجه کنیم و نباید آن را از دست بدهیم.

مهدی کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص توسعه فعالیت‌های تجاری ایران و حضور در بازار کشورهای اسلامی، گفت: بسیاری از بازارهای کشورهای اسلامی همچنان فضای کار دارد و ما به عنوان یک کشور اسلامی می توانیم آن را در اختیار خود درآوریم.

وی ادامه داد: هم اکنون بازار کشور های اسلامی در اختیار کشورهای غربی و همچنین چند کشور آسیای شرقی است. ما معتقد هستیم که می توانیم در بازار این کشور ها حضور فعال داشته باشیم چرا که بخش خصوصی ایران توان رقابت با تولیدات این کشورها را دارد.

قائم مقام دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشور های اسلامی همچنین به صادرات در بخش فناوری اطلاعات اشاره کرد و بیان داشت: امروز ایران در این خصوص حرف های بسیاری برای گفتن دارد و دولت با همکاری و تعامل بیشتر می تواند مقدمات حضور حداکثری شرکت های فعال در این زمینه را در کشورهای اسلامی فراهم کند.

وی در ادامه به حضور رایزن های بازرگانی در این قبیل کشور ها اشاره کرد و گفت: رایزن‌های بازرگانی باید از دل بخش خصوصی باشند و نه دولتی، اما حال که رایزن‌های ما از بدنه دولتی هستند باید آنان بیش از هر زمان در خصوص معرفی بازار آن کشور برای ایرانیان فعالیت کنند.

کریمی بازار کشورهای مسلمان در قاره آفریقا را بسیار قابل توجه خواند و اظهار داشت: امروز چین به دلیل حضور فعال خود در این کشور ها توانسته است بازار را در اختیار خود قرار دهد اما ما می توانیم با توجه به پتانسیلی که در تولید و ارائه این محصولات داریم رقابت قابل قبولی را با چینی ها داشته باشیم.  

وی در پایان گفت:‌ دفتر دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی با همکاری بخشهای علمی و فناوری دولتی و خصوصی کشور ترکیه جهت تعامل هر چه بیشتر با جهان اسلام و قاره آفریقا به ریاست "یاشار ایلین" تاسیس و در روزهای اینده افتتاح می‌شود.

آی تی بخش خصوصی چین دولت کشورهای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا