کد خبر: 303231 A

رئیس انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی تاکید کرد:

ایلنا: هیچ کس خواستار کاهش نرخ ارز نیست اما همه به دنبال تک نرخی کردن آن هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا ، محمد رضا دیانی پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری با بیان اینکه راه اندازی کمپین های مختلف به جنجالی سیاسی تبدیل شده، اظهار داشت: زمانی می توان تصمیمات درست گرفت که مسائل مختلف با کارشناسی دقیق بررسی شوند و راهکارهای درست ارائه شود.

وی با بیان اینکه هیچ کس براین باور نیست که تحریم‌ها اثری نداشته است، گفت: به هر صورت تحریم ها بر روی توسعه صنعت، بهداشت و درمان و ... تاثیر خود را گذاشته است و به نوعی با مشکلات در آن زمان مبارزه شد اما هم اکنون امید به بخشهای مختلف اقتصادی و مردم بازگشته و حال باید برای دوران پسا تحریم فکری کرد و برنامه ای ارائه داد.

دیانی گفت: برخی معتقدند این دوران گذار ممکن است شش ماه و یا حتی دو سال طول بکشد اما باید برای این دوران نیز چاره ای اندیشید.

رئیس انجمن صنفی تولید کنند گان لوازم خانگی کشور با اشاره به آمار صندوق بین المللی پول و بانک جهانی از رشد اقتصادی گفت: براساس برآوردها صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی منفی 4 و بانک جهانی نیز رشد اقتصادی 9دهم درصدی را پیش بینی کرده همچنین تورم از 15.5 به 17 درصد خواهد رسید که این نشان می دهد تا دوران پسا تحریم همچنان وضعیت همین گونه خواهد بود.

وی با بیان اینکه ضرورت دارد دولت فکری اساسی برای این دوران گذار کند گفت: اگر صنایع و اشتغال کشور در این مدت ضربه ای ببیند ممکن است در دوران پسا تحریم نیز نتوان کاری برای آنها کرد.

وی گفت: هم اکنون بهای نفت جهانی به 43 دلار رسیده و بودجه های عمرانی و پروژه ها عقب افتاده اند و دولت نیز کسری بودجه دارد در این شرایط آیا امکان کاهش نرخ ارز وجود دارد.

دیانی با اشاره به فاکتورهایی که برای کاهش نرخ ارز مطرح می شود گفت: در صورتی که دستمزدها و نیز هزینه های حامل انرژی کاهش یابد و میزان عرضه کالا و خدمات چندین برابر شود و هزینه ارزش افزوده نیز کاهش یابد می توان به کاهش نرخ ارز امیدوار بود اما در حال حاضر بهای ارز مبادله ای افزایش یافته و از 2500 تومان با 20 درصد رشد به سه هزار تومان رسیده است و هیچ کس خواستار کاهش نرخ ارز نیست اما همه به دنبال تک نرخی کردن آن هستند.

دیانی با بیان اینکه قیمت محصولات پایین نخواهد آمد گفت: در صورتی که مردم خرید نکنند هزینه های صنعت رشد پیدا می کند و برای سرشکن کردن آن قیمتها افزایش خواهد یافت درمقابل هزینه وارداتی مواد اولیه نیز بالا می رود و این نخریدن موجب ارزانی نخواهد شد.

وی با تاکید براینکه امروز هیچ مکانیزمی برای کاهش قیمتها وجود نداردافزود: کلیه صنایع( پتروشیمی،‌فولاد صنایع بالادستی و ...) با نرخ ارز محاسبه می شوند و نرخ گذاریشان بر مبنای دلار است و این تفکر و انتظار از سوی مردم برای کاهش نرخها منطقی نیست زیرا هم اکنون حاملهای انرژی گران شده و شرایطی برای کاهش قیمتها نیست.

وی با بیان اینکه در صورتی که سرمایه گذاری نیز صورت گیرد تاثیر آن چند سال آینده مشخص خواهد شد گفت: در تحریک تقاضا هم قیمتها کاسته نخواهد شد و بهترین راهکار در شرایط فعلی تزریق پول برای خرید کالای داخلی است زیرا تمام دنیا این روش را امتحان کرده اند و براساس مطالعات 80 درصد ظرفیت صنایع چین با این روش در مناطق محروم به راه افتادند و موجب نوسازی صنایع و چرخش کارخانجات شد.

وی با انتقاد از صندوق توسعه ملی گفت: این صندوق منابعی برای سرمایه در گردش نمی دهد و به دلیل اینکه مردم نیز قدرت خریدشان پایین است نگاه مناسبی به بازار وجود ندارد.

دیانی با بیان اینکه در بانکها پول نیست و اکثر بانکها چراغشان در بانک مرکزی قرمز است افزود: باید راهی برای اصلاح ساختار بانکی پیش بینی شود و انبار کارخانجات نیز پر از تولیدات قبلی است که به فروش نرفته اند.

وی با اشاره به وام ده میلیونی کالای اساسی برای زوج های جوان گفت: تولید کننده هم اکنون سرمایه درگردشی ندارد تا بتواند این کار را انجام دهد مهمترین مشکل در حال حاضر دریافت تسهیلات بانکی است و اگر طی ماههای گذشته نگاهی به بازار سرمایه شود متوجه می شویم که هیچ صنعت و بخش خصوصی نتوانسته از این بازار تامین مالی کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وجود مفاسد اقتصادی گفت: بزرگترین مشکل در حال حاضر چک های برگشتی است که به وفور در بازار مشاهده می شود.

دیانی گفت: مهمترین رقیب تولید کنندگان هم اکنون بانکها هستند و اگر هزار سرمایه گذار خارجی هم به ایران بیاید با سود روز شمار 24 درصد بانکها هیچ کس رغبتی برای سرمایه گذاری نخواهد داشت.

وی در خاتمه با تاکید براینکه در حال حاضر انتظار جدی برای ارتقای کیفیت و رضایتمندی از سوی مصرف کننده وجود دارد افزود: صادرات کالا مستلزم این دو مورد است که اگر ارتقا پیدا نکند نمی توان پیشرفتی در اقتصاد داشت.

 

چک صندوق بین المللی پول منابع مالی نرخ ارز نفت
نرم افزار موبایل ایلنا