کد خبر: 303459 A

رئیس اتاق ایران:

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گردشگری و توسعه حمل ونقل را از زمینه های مساعد برای همکاری بین ایران و اسپانیا دانست و بر رویکرد توسعه سرمایه گذاری و ایجاد فرصتهای شغلی تاکید کرد.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع سانی اتاق ایران، محسن جلال پور در نشست فعالان اقتصادی و شرکتهای مطرح ایرانی و اسپانیایی بر لزوم افزایش همکاریهای اقتصادی با تکیه بر توسعه سرمایه گذاری و ایجاد فرصتهای شغلی تاکید کرد.

رئیس اتاق ایران حضور وزیران امور خارجه، صنعت، انرژی و گردشگری به همراه عمران و ترابری اسپانیا را در تهران نشان دهنده عزم اسپانیا و ایران برای توسعه همکاری های اقتصادی و همچنین حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران از بخش خصوصی و توسعه فعالیت های مشترک با دیگر کشورها را خاطرنشان کرد.

جلال پور گفت: دو کشور در گذشته همکاری های تجاری و اقتصادی خود را در زمینه های نفت و گاز و انرژی، صنایع دستی، فرش و خشکبار دنبال می کردند، اما اکنون با در نظر گرفتن رویکرد دولت و بالاترین مقامهای دو کشور در خصوص مسائل اقتصادی و همکاری های بلندمدت، باید دور جدیدی را در ارتباط با بخش های تجاری دو کشور رقم زد.

رئیس اتاق ایران وضعیت امن کشورمان در منطقه و تامین نیازهای بازار همسایگان را در کنار پیشینه روابط اقتصادی و سیاسی خوب میان ایران و اسپانیا، زمینه ساز انجام فعالیت های مشترک ارزیابی کرد و گفت: توسعه زیرساخت های کشور و فراهم آوردن شرایط پذیرش گردشگر در ایران، از برنامه های اقتصادی است و تجربه شرکت های اسپانیایی در این حوزه ها می تواند موجب توسعه همکاریها بین دو کشور شود.

وی، توانمندی ایران در بخش های نانو تکنولوژی و شرکت های دانش بنیان، محیط زیست، تصفیه آب و پساب را برای حضور سرمایه گذاران اسپانیایی مساعد دانست و تبدیل فرصت های یادشده به موقعیت های تجاری و اقتصادی را یکی از راهکارهای توسعه همکاریها ذکر کرد.

جلال پور گفت: ایران در زمینه تامین تجهیزات پزشکی، تولید دارو و همچنین صنایع غذایی پیشرفت های بسیاری داشته و بین فعالان اقتصادی ایرانی و اسپانیایی در این بخش ها می تواند همکاری مشترک صورت گیرد.

وی، نیاز ایران به لکوموتیو، واگن، هواپیما و توسعه راههای بین المللی را از زمینه های مساعد برای همکاری تجاری بین دو کشور ارزیابی کرد و گفت: قابلیت شرکت های اسپانیایی در این بخش ها بر کسی پوشیده نیست و بنگاه های کوچک و متوسط اسپانیایی در این زمینه ها می توانند همکاری های ارزشمندی را با شرکت های ایرانی داشته باشند.

این مقام مسئول گفت: اتاق ایران با بهره گیری از توان اتاق شهرستان ها در جذب سرمایه گذاران و ایجاد ارتباط بین بخش های خصوصی و همکاری بین بنگاه های کوچک و متوسط دو کشور حمایت می نماید.

براساس این گزارش، علاوه بر وزیران امور خارجه، صنعت، انرژی و گردشگری، عمران و ترابری و رییس افتخاری اتاق بازرگانی اسپانیا، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران نیز در این اجلاس به همراه تجار و بازرگانان دو کشور حضور داشتند.

حجم مبادلات ایران و اسپانیا در چهار ماهه نخست سال جاری شامل صادرات حدود 89 میلیون دلار آهن، زعفران، انگور، روده، فرش و کفپوش ایران به اسپانیا و 53 میلیون دلار واردات الکترودهای زغالی، جرثقیل، مرکب چاپ، کاغذ گراف و نخ نساجی ایران از اسپانیا است.

آمارهای منتشره توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران مربوط به مبادلات دو کشور طی سال گذشته، ارزش مبادلات دو طرف را در این سال، بالغ بر 321 میلیون دلار نشان می دهد و از این میزان حدود 146 میلیون دلار واردات ایران از اسپانیا و رقمی حدود 175 میلیون دلار را صادرات ایران به اسپانیا تشکیل داد.

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی اسپانیا ایران حمل و نقل سرمایه گذاری
نرم افزار موبایل ایلنا