کد خبر: 303493 A

رئیس اتاق تعاون ایران:

ایلنا: عبداللهی تصریح کرد:یکی از علل اصلی عقب ماندگی تعاون عدم باور مدیران اجرایی کشور در دولت گذشته بود و ما امیدواریم با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در برنامه ششم توسعه کشور شرایطی ایجاد شود که علاوه بر اهمیت دادن به تعاونی ها احکام باقی مانده از برنامه پنجم توسعه در برنامه ششم گنجانده شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به سابقه تعاون در دنیا گفت: تعاون دارای سابقه ای نزدیک به 150 سال است و اولین تعاونی در انگلستان توسط کارگران یک کارخانه پارچه بافی احداث شد در ایران نیز اولین بحث درمورد تعاون در سال 1303 مطرح شد اما اولین تعاونی به طور رسمی در سال 1314 تشکیل شده است. در دنیا 2 میلیون و 600 هزار تعاونی ثبت شده است و تقریبا نیمی از جمعیت دنیا یعنی رقمی معادل سه میلیارد نفر از مزایای تعاونی ها استفاده می کنند. و نزدیک به 250 میلیون شغل تعاونی ها ایجاد کرده اند.

وی تصریح کرد: در کشورهای گروه G 12 درصد از شغلها توسط تعاونی ها ایجاد شده است تعاونی ها ریشه در اقتصاد دنیا دارند.

عبداللهی با اشاره به آمار تعاونی ها در دنیا گفت: در کشور ما نزدیک به 122 هزار تعاونی فعال وجود دارد اما تعاونی های ثبت شده 194 هزار است که متاسفانه آن بخشی که از تعاونی ها غیر فعال شده اند به دلیل تحریم های ظالمانه چند سال اخیر بوده است.

رئیس اتاق تعاون با اشاره به اصل 44 قانون اساسی گفت: براساس اصل 44 از قانون اساسی اقتصاد ایران به سه قسمت تقسیم شده است دولتی ، خصوصی و تعاونی و مطابق برنامه پنجم توسعه می بایست تا پایان این برنامه 25 درصد از اقتصاد کشور توسط تعاونی ها ایجاد شود اما متاسفانه در حال حاضر تعاونی ها کمتر از 5 درصد در اقتصاد کشور نقش دارند.

وی تصریح کرد:یکی از علل اصلی عقب ماندگی تعاون عدم باور مدیران اجرایی کشور در دولت گذشته بود و ما امیدواریم با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در برنامه ششم توسعه کشور شرایطی ایجاد شود که علاوه بر اهمیت دادن به تعاونی ها احکام باقی مانده از برنامه پنجم توسعه در برنامه ششم گنجانده شود.

عبداللهی با اشاره به نقش تعاونی ها در سایر کشورها گفت: درکشورهایی که مظهر اقتصاد سرمایه داری و کاپیتالیسم هستند به تعاونیها توجه زیادی شده است به طور مثال نقش تعاونی ها در آمریکا 700 میلیارد دلار ، در آلمان 400 میلیارد دلار، د ر ژاپن 360میلیارد دلار و در انگلیس 330 میلیارد دلار است.

وی به تشکیل شورای داوری اتاق تعاون اشاره کرد و گفت: در قانون تصویب شده که در اتاق تعاون شورای داوری تشکیل شود و ما بعد از ابلاغ این قانون در سال گذشته برای تشکیل این شورا فعالیتهای خود را آغاز کرده وشروع به نوشتن آیین نامه قانون داوری کرده ایم ما برای نوشتن این آیین نامه از تمام کارشناسان قوه های نظام و اساتید دانشگاه استفاده کردیم و به زعم کارشناسان آیین نامه بسیار خوبی نوشته شده است همانطور که می دانید در کشورما به دلیل کثرت افراد شاغل در این حوزه اختلافهایی وجود دارد و ما برای جلوگیری از ورود این اختلافها به دادگاه ها و قوه قضاییه سعی کردیم این شورا را با نگاه تخصصی و با استفاده از کارشناسان تا جایی که ممکن است این اختلافات را حل کنیم.

 

احمدی نژاد انگلیس ایران برنامه پنجم توسعه دولت
نرم افزار موبایل ایلنا