کد خبر: 303510 A

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد:

ایلنا: کرباسیان گفت: توسعه تجارت دورن منطقه ای وفرامنطقه ای یکی از اهداف اصلی اکو است که با ایجاد بسترهای حقوقی مناسب زمینه همگرایی اقتصادی و همکاریهای تجاری را در منطقه فراهم خواهند آورد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی کرباسیان صبح امروز در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران که با حضور جمعی از کارشناسان حوزه فرآوری سنگ آهن و فلزات پایه کشورهای عضو اکو برگزار شد با اعلام این خبر که 240 هزار کیلومتر اکتشاف شده و برخی از آن به حفاری نیز رسیده است اظهار داشت: درصددیم در بخش اکتشافات با همکاری کشورهای خارجی به سمت استخراج حرکت کنیم.

وی افزود: کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) دریکی از حساسترین مناطق جهان قرار داشته و منطقه جغرافیایی اکو را می توان کریدور اتصال آسیا به اروپا دانست.

وی افزود: منطقه مذکور می تواند به یکی از قطبهای مهم اقتصادی جهان تبدیل شود منطقه اکو یکی از غنی ترین مناطق دنیا با ظرفیتها و زمینه های همکاری در حوزه های نفت، گاز، اروانیوم و تولید نیروی برق از طریق نیروگاههای آبی است.

وی خاطر نشان کرد: باتوجه به علاقه مندی دنیا به ارتباطات جدید با ایران باید از این شانس استفاده کنیم ما دیگر کشور 18 سال گذشته نیستیم و باید خود را برای پیشرفت با سرعت بالاتر مجهز کنیم.

وی ادامه داد: ایران در فضای پس از تحریمهای ظالمانه با برخورداری از رتبه دهم در تولید مواد معدنی اعم از منابع انرژی و مواد معدنی در جهان برخورداری از منابع انسانی متخصص انباشت تجارب فنی و مهندسی در چرخه معدنکاری از زمین شناسی تا صنایع معدنی آماده است تا به عنوان موتور تحرک و توسعه معدنی منطقه اکو ایفای نقش کند.

کرباسیان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه همکاری بین کشورهای عضو اکو زمینه های گوناگون اقتصادی را در بر می گیرد گفت: معدن حمل و نقل و انرژی و تسهیل تجارت بخش اولویت دار همکاری کشورهای عضو این سازمان است.

وی ادامه داد: توسعه تجارت دورن منطقه ای وفرامنطقه ای یکی از اهداف اصلی اکو است که با ایجاد بسترهای حقوقی مناسب زمینه همگرایی اقتصادی و همکاریهای تجاری را در منطقه فراهم خواهند آورد.

وی گفت: افزایش تجارت امکان بهره مندی از صرفه جویی حاصل از تولید انبوه و استفاده از فناوریهای جدید را ایجاد می کند به همین ترتیب تحرک نیروی کار،‌توزیع منابع بین کشورهای برخوردار از نیروی کار فراوان و کشورهای دارنده سرمایه را بهبود می بخشد کشورهای عضو اکو با استفاده از قابلیتها و امکانات موجود می توانند تجربه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آ. سه. آن استفاده کرده و نقش فعالتری در تحولات جهانی ایفا کنند.

رئیس ایمیدرو با بیان اینکه در تلاش هستیم منطقه آزاد تجاری را تا پایان سال 2015 میلادی و بانک توسعه و تجارت اکو را راه اندازی کنیم گفت: همچنین ایجاد شرکت بیمه اکو و امضای موافقت نامه های ارتقای سرمایه گذاری همکاری گمرکی تسهیل در اخذ روادید و تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری از جمله اقدامات سازمان اکو جهت افزایش مبادلات بین اعضا است.

وی ادامه داد: کشورهای عضو اکو در منطقه استراتژیک قرار دارند و دارای منابع طبیعی فراوان(نفت، گاز،‌مس،‌طلا،‌نقره ، ذغال سنگ، آهن، روی و سرب و ذخایر عظیم مواد معدنی غیر فلزی) و مهمتر از همه سرمایه فراوان انسانی جوان هستند.

وی افزود: کشورهای عضو اکو 14 درصد اورانیوم، 7.4 درصد نفت ، 9.2 درصد گاز طبیعی و در کل حدود 6 درصد از سهم تولید انرژی جهان را به خود اختصاص می دهند و ده کشور عضو اکو در مجموع رتبه 6 را در تولید مواد جهان از آلیاژهای آهنی تا سوختهای معدنی به خود  اختصاص می دهند.

وی گفت: کشورهای عضو اکو در مجموع بعد از چین،‌آمریکا ،‌روسیه و استرالیا رتبه 5 در تولید مواد معدنی را به خود اختصاص می دهند.

کرباسیان در خاتمه تصریح کرد: ایمیدرو علاوه بر آمادگی برای صدور خدمات پیشرفته فنی و مهندسی به سایر کشورهای اکو آمادگی خود را برای سرمایه گذاری  مشترک اکتشافی و تولید فرآورده های معدنی و محصولات صنایع معدنی به ویژه در زمینه فلزات اساسی نظیر سنگ آهن، مس ، و آلومینیوم در منطقه اعلام می کند.

تجارت جهان کشورهای عضو اتحادیه اروپا نفت منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا