کد خبر: 303629 A

در دیدار افخمی‌راد با وزیر تجارت و صنایع افغانستان مطرح شد؛

ایلنا: رییس کل سازمان توسعه تجارت از آمادگی ایران برای اختصاص امکانات موجود در منطقه آزاد چابهار به طرف افغان و امکان بهره‌مندی از مسیر ترانزیتی آن به مقصد گمرکات مشترک دو کشور در گذرگاه‌های مرزی میلک، ماهیرود و دوغارون خبر داد.

به گزارش ایلنا، ولی‌اله افخمی‌راد که برای شرکت در ششمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌‌ای موسوم به «ریکا 6» به کابل سفر کرده بود، در دیدار با وزیر تجارت و صنایع افغانستان با مهم دانستن برگزاری این کنفرانس در ایجاد فرصت برای هم‌‌اندیشی بین‌المللی و نزدیک شدن آرا و نظرات کشورها به یکدیگر، اظهار کرد: ایران برای اختصاص امکانات موجود در منطقه آزاد چابهار به طرف افغان و بهره‌مندی از مسیر ترانزیتی آن به مقصد گمرکات مشترک دو کشور در گذرگاه‌های مرزی میلک، ماهیرود و دوغارون آمادگی دارد.

وی به تجارب وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در حوزه صنایع کوچک و متوسط اشاره کرد و گفت: باید توسعه خوشه‌های صنعتی به عنوان مدلی موفق و کارآمد برای برون رفت از وضعیت کنونی و ارتقاء تبادلات تجاری مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این نشست محمد همایون‌ رسا وزیر تجارت و صنایع افغانستان نیز خواستار همکاری بیشتر و ارتقا حجم تجارت دوجانبه و متوازن شدن تبادلات تجاری طرفین شد.

محمد همایون‌ رسا پیشنهاد همکاری منسجم در توسعه صنایع کوچک، متوسط و انتقال دانش فنی توسعه این قبیل صنایع و خوشه‌های صنعتی را ارائه کرد و گفت: افغانستان برای برنامه‌ریزی و بهره‌مندی از محور چابهار و ظرفیت‌های بندری و ترانزیتی آن برای تامین نیازهایش مشتاق است. 

در این نشست دو طرف بر افزایش و هدفمند کردن اعزام و پذیرش هیات‌های تخصصی از افغانستان به ایران و بالعکس تاکید کردند.

در پایان این نشست، افخمی‌راد از وزیر تجارت و صنایع افغانستان برای سفر به ایران و بازدید از ظرفیت‌های تجاری، صنعتی و معدنی ایران و بندر چابهار دعوت کرد.

افغانستان ایران تجارت وزارت صنعت معدن و تجارت چابهار
نرم افزار موبایل ایلنا