کد خبر: 305489 A

رئیس صنف پوشاک و لوازم ورزشی؛

ایلنا: در تعرفه های گمرکی کشور اولویت سیگار بالاتر از لوازم ورزشی است.

رئیس صنف لوازم ورزشی در گفت‌وگو با ایلنا با گله از اولویت بندی وزارت صنعت ،معدن و تجارت و گمرکات کشور، گفت: متاسفانه این وزارتخانه سیگار را که کالای مضر و سرطان زا است را در اولویت بندی واردات در رتبه 8 قرار داده است اما لوزام ورزشی که سبب شادابی روح و روان جامعه می شود و یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از اعتیاد است تا 3 ماه پیش در اولویت 10 قرار داشت.

محمد امین زاده تصریح کرد: ما بعد از یک سال تلاش و رایزنی با مقامات مختلف و با استفاده از مشاوران حقوقی توانستیم لوازم ورزشی را به اولویت 9 ارتقا دهیم اما همچنان این کالا به عنوان لوازم لوکس وتجملی محسوب می شوند.

همین امر سبب شده که تعرفه این کالاها بسیار بالا باشد و بازار قاچاق لوازم خارجی از رونق خاصی برخوردار باشد به طوریکه الان بیش از 90 درصد از کالاهای ورزشی قاچاق باشد.

وی در خصوص تولیدات داخلی گفت: متاسفانه به دلیل عدم حمایت دولت از تولید کنندگان همان چند واحدی که تولیدات داشتند نیز به دلیل کمبود نقدینگی و گرانی مواد اولیه و قیمت تمام شده بالا نسبت به نوع خارجی آن بسته شدند هر چند برخی کالا ها مثل لوازم اسکی ،توپ پینگ پونگ و لوازم تنیس از همان ابتدا جزو کالاهای وارداتی بوده است. با این تفاصیل حدود 10 درصد از لوازم ورزشی تولید داخل هستند.

رئیس صنف لوازم ورزشی افزود: دولت اگر تصمیم دارد که جلوی قاچاق را بگیرد باید از مبادی ورودی کنترل خود را آغاز کند و جلوی وارد شدن غیر قانونی اجناس را بگیرد نه اینکه به فروشگاه های سطح شهر مراجعه کنند و با فروشندگان برخورد کنند زیرا آنها فقط واسطه بین فروشنده و خریدار هستند و قدرت اینکه بفهمند این کالا به صورت قانونی وارد شده است یا خیر را ندارند پس نباید با آنها برخورد شود.

 

دولت سیگار واردات وزارت صنعت معدن و تجارت گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا