کد خبر: 308597 A

گمرک ایران اعلام کرد:

دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران، حجم تجارت خارجی ایران در نیمه اول سال جاری را 41 میلیارد و 346 میلیون دلار اعلام کرد.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی گمرک ایران، واردات کشورمان در مدت یادشده به 20 میلیارد و 852 میلیون دلار رسید که این میزان واردات 20.43 درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.

همچنین در شش ماهه اول امسال میزان صادرات غیرنفتی کشورمان به 20 میلیارد و 494 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 14.15 درصد کاهش داشت.

بنابراین گزارش،آمار تجارت خارجی کشورمان نشان می دهد که همچنان تراز تجاری کشورمان مثبت است.

اقلام عمده صادرات غیرنفتی در مدت یادشده به ترتیب شامل سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل و پروپان مایع شده، پلیمرهای اتیلن به اشکال ابتدائی، روغن های نفتی و روغن های حاصل از مواد معدنی قیری و غیر خام و هیدروکربورهای حلقوی بوده و عمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده اند.

عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به ذرت دامی با سهم 3.17 درصدی از کل ارزش واردات، قطعات منفصله برای تولید تراکتور کشاورزی و خودروی سواری با 2.89 درصد، انواع داروها متشکل از محصولات مخلوط شده یا نشده برای درمان و پیشگیری از بیماری با 2.55 درصد و اتومبیل های سواری با 2.38 درصد بوده که به ترتیب از کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و هند بوده است.

این گزارش می افزاید، در نیمه اول سال جاری 20 هزار و 886 دستگاه انواع خودرو سواری وارد کشور شده است.

ایران تجارت جهان دلار گمرک ایران
نرم افزار موبایل ایلنا