کد خبر: 309495 A

ایلنا: شرکت فولکس واگن روز چهارشنبه اعلام کرد که نزدیک به یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو دیزلی اش که در بازار انگلیس به فروش رسانده است مجهز به نرم افزاری هستند که سطح آلایندگی را کمتر از میزان واقعی نشان می دهد.

به گزارش ایلنا ، شعبه انگلیسی این شرکت اعلام کرده است که درکل یک میلیون و 189 هزار و 906 دستگاه خودرو دیزلی با مارک های فولکس واگن، آئودی، 'سیات' و اسکودا که دارای این مشکل هستند، در بازار انگلیس به فروش رسانده است.

شرکت فولکس واگن اعلام کرده است که ظرف چند روز آینده با ارسال شماره های هویتی این خودروها به شرکت های فروشنده خودرو در انگلیس، از صاحبان آنها خواهد خواست که در یک دوره زمانی خودروهایشان را مورد آزمایش و بازبینی قرار دهند.

براساس برآوردهای اعلام شده بیش از یازده میلیون دستگاه خودرو ساخت شرکت فولکس واگن مجهز به نرم افزاری هستندکه سطح آلایندگی شان را کمتر از سطح واقعی نشان می دهد.

شرکت خودروسازی فولکس واگن می گوید می تواند نرم افزار نصب شده در خودروهایی را که سطح آلایندگی را کمتر از سطح واقعی نشان می دهند، اصلاح کند.

این شرکت اعلام کرده است به زودی فراخوان جامعی را دراین باره منتشر خواهد کرد و گفته می شود احتمالا هزینه ای نزدیک به 6 میلیارد یورو برای فولکس واگن دربر خواهد داشت.

فولکس واگن توانسته بود در سال جاری با پشت سر گذاردن غول ژاپنی تویوتا، بزرگ ترین شرکت خودروسازی جهان شود. اما با این رسوایی سهام فولکس واگن در بازار بورس فرانکفورت به یک سوم کاهش یافت ضمن اینکه این مساله می توان به اقتصاد آلمان نیز آسیب وارد سازد.

رسوایی تقلب در نمایش میزان آلایندگی خودروها بزرگ ترین رسوایی است که در تاریخ این شرکت خودروسازی آلمانی روی داده است.

براساس گزارش های منتشرشده، رسوایی یاد شده تنها مختص به شرکت فولکس واگن نبوده و سایر غول های خودروساز جهان نیز خودروهایشان بیش ازآنچه ادعا می کنند، تولید آلایندگی می کنند.

روزنامه گاردین روز چهارشنبه نوشت: براساس آزمایش های جدید صورت گرفته سطح آلایندگی خودروهای دیزلی جدید شرکت های رنو، نیسان ، هیوندایی، سیتروئن، فیات ، ولوو و سایر شرکت های دیگر بیش از استاندارد اروپایی بوده است.

این روزنامه افزود: براساس گزارش 'ای دی ای سی' که بزرگ ترین سازمان خودرویی اروپا بشمار می آید، بعضی از خودروهای آزمایش شده توسط این سازمان بیش از ده برابر استانداردهای اروپایی تولید گاز دی اکسید کربن می کنند.

دولت انگلیس به دنبال رسوایی شرکت فولکس واگن اعلام کرده است که آزمایش های سخت گیرانه تری را نسبت به خودروهای دیزلی در این کشور اعمال خواهد کرد.

درحالی که در دنیا 19.8 درصد خودروهای به فروش رفته دیزلی هستند در اروپا این خودروها 53 درصد فروش اتومبیل را تشکیل می دهند.

براساس گزارش اخیر روزنامه فایننشال تایمز طی 15 سال گذشته میزان سرمایه گذاری در اروپا در بخش خودروهای دیزلی دهها میلیارد یورو بوده است.

به گفته تحلیل گران رسوایی شرکت فولکس واگن، تولیدکنندگان اروپایی خودرو را نیز که در بخش سوخت گازوئیلی سرمایه گذاری کرده اند، می تواند مورد تهدید قرار دهد.

انگلیس جهان خودرو رسوایی سهام
نرم افزار موبایل ایلنا