کد خبر: 311356 A

مشاور عالی رئیس کل گمرک در گفتگو با ایلنا:

ایلنا: اصول حاکم بر اصلاح برچسب اصالت، باید منطبق بر منطق جهانی باشد.

محمود بهشتیان، مشاور عالی رئیس کل گمرک در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا و در تشریح رویکردهای مقابله با قاچاق کالاهای سلامت محور، اظهار داشت: معضل قاچاق دارو و سایر اقلام سلامت محور، صرفا مختص ایران نیست و یک چالش بین‌المللی محسوب می‌شود و بسیاری از کشور ها حتی کشورهای توسعه یافته نیز با آن دست و پنجه نرم می کنند.

وی ادامه داد: این اقلام، به جهت آنکه در عین حال که کوچک و کم حجم هستند، قیمت بالایی دارند و می توانند سودآوری بیشتری رقم بزنند، بیش از سایر کالاها مورد توجه قاچاقچیان قرار می گیرند. این موضوع تا حدی برای قاچاقچیان بین المللی انگیزش ایجاد کرده است که برخی از منابع، سودآوری صنعت قاچاق دارو را در سطح تجارت اسلحه و مواد مخدر می دانند.

وی افزود: با توجه به گستردگی پدیده شوم قاچاق دارو، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی در دنیا و همچنین ارتباط مستقیم آن با سلامت انسان ها، حساسیت های گمرک در تمام دنیا نسبت به ورود و خروج این قبیل کالاها بسیار بیشتر از سایرکالاهاست و مباحثی همچون رهگیری و ردیابی کالا در خصوص این اقلام با جدیت بیشتری دنبال می شود.

بهشتیان اضافه کرد: سالهاست که سیاست گذاران کشورها از طرح هایی که بتواند مانع ورود غیر رسمی کالاهای سلامت محور بشود یا اینکه بتواند فرایندهای ردیابی و رهگیری را تسریع کند استقبال می کنند ولی مسئله این است که این طرح ها نباید نسخه های ناقص، مبهم، رانت آفرین و توهم ساز باشند. و نباید تجارت قانونی کشور را مختل کرده و دست اندازهای جدیدی پیش پای فعالان اقتصادی شناسنامه دار قرار دهد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت رعایت اصول تسهیل تجارت قانونی، افزود: هر دست انداز جدیدی که بی مورد پیش پای تجارت قانونی و شناسنامه دار قرار می گیرد را باید معادل از میدان به در شدن بخشی از تجارت رسمی و هیزم به آتش قاچاق ریختن تعبیر کرد.

مشاور عالی رئیس کل گمرک افزود: در کلیات موضوعاتی نظیر برچسب اصالت که از سوی سازمان غذا و دارو طرح شده ، تردیدی نیست که باید مسیری برای تمایز کالای اصیل و غیر اصیل تعریف شود. ولی در این میان رعایت چند نکته ضروری است

به گفته بهشتیان، عدم تحمیل هزینه به مصرف کننده، عدم امکان تقلب در برچسب ها، ایجاد اطمینان خاطر در مصرف کننده از بابت پاسخ های دریافتی از برچسب اصالت، از مهمترین شروط اولیه برای موفقیت طرح برچسب اصالت است.

وی ادامه داد: یکی از دل نگرانی ها بابت طرح های اینچنینی آن است که خود به ابزاری برای تطهیر کالای قاچاق و شناسنامه دارشدن کالاهای غیر اصیل تبدیل شود.

مشاور عالی رئیس کل گمرک افزود: طرح برچسب اصالت نباید با رویکرد درامدزایی برای دولت یا بخش خصوصی دنبال شود و هر میزان این هدف پر رنگ شود، به همان میزان نیز ممکن است طرح از مسیر رسیدن به اهداف اصلی خود منحرف شود.

بهشتیان ادامه داد: فرایندهای اداری دریافت و نصب برچسب اصالت برای واردکنندگان قانونی، نباید مسیر سخت، پیچیده و زمان برباشد. ضمن آنکه باید برای کالاهایی که امکان نصب برچسب بر آنها وجود ندارد و یا اینکه نصب برچسب مخاطراتی را بدنبال دارد،تصمیمات منطقی اتخاذ شود.

وی در پایان تصریح کرد: به هر حال نسخه مقابله با قاچاق کالاهای سلامت محور نباید نسخه های ناقص و مبتنی بر آزمون و خطاباشد.

گفتنی است ؛ چندی پیش رئیس اتاق بازرگانی تهران در نامه ای به رئیس سازمان غذا و دارو خواستار توقف اجرای طرح برچسب اصالت تا زمان اصلاح آن شده است.

 

تجهیزات پزشکی دارو سلامت گمرک
نرم افزار موبایل ایلنا