کد خبر: 311739 A

رییس سازمان توسعه تجارت:

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه با نگاه مقررات زدایی و کاهش هزینه تولید، صادرات کالا به خارج از کشور را رقابتی خواهیم کرد، از تدوین دستورالعمل پرداخت 100 میلیارد تومان مشوق صادراتی خبر داد.

به گزارش ایلنا از پایگاه خبری سازمان توسعه تجارت، ولی الله افخمی راد با تاکید بر اینکه پرداخت نقدی مشوق صادراتی به صادرکننده چندان گره گشا نبوده است، خاطرنشان کرد: در دستورالعمل جدید پرداخت مشوق های صادراتی تلاش شده تا کمک هزینه اعزام هیات های تجاری، پرداخت بخشی از هزینه بنگاه ها برای شرکت در نمایشگاه خارج از کشور، کاهش کارمزد تسهیلات بانکی و اعطای یارانه حمل و نقل صادراتی هدفگذاری شود.

وی افزود: این دستورالعمل در شورای عالی صادرات تصویب شده و با توافق همه اعضا وارد فاز اجرایی خواهد شد؛ بدین ترتیب این امکان را خواهیم داشت تا بخشی از هزینه های حضور تجار ایرانی را در نمایشگاه های خارج از کشور و یا اعزام آنها در قالب هیأت های تجاری را بپردازیم، ضمن آنکه پرداخت بخشی از کارمزد تسهیلات بانکی و اعطای یارانه حمل و نقل صادراتی نیز از دیگر موارد پیشنهادی است.

افخمی راد به مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه در روز ملی صادرات اشاره کرد و گفت: در سال جاری بیش از 400 بنگاه صادراتی برای شرکت در رقابت ملی انتخاب صادرکنندگان نمونه ثبت نام الکترونیکی انجام داده اند که از این بین 50 بنگاه صادراتی به عنوان صادرکنندگان ممتاز و نمونه ملی انتخاب و در روز ملی صادرات از آنها تجلیل خواهد شد.

وی در تشریح فرآیند انتخاب صادرکنندگان ممتاز و نمونه کشوری، گفت: در سال جاری فرآیند بررسی پرونده ها در قالب کمیته های کارشناسی و کارگروه های تخصصی صورت پذیرفته است و شرکت ها به لحاظ شاخص های ارزش افزوده، نوع گروه کالایی، حجم صادرات، تنوع بازارها و اهتمام به برندسازی ارزش گذاری و رتبه بندی شدند.

رییس سازمان توسعه تجارت، به آمار صادراتی کشور در نیمه نخست سال جاری اشاره کرد و بیان داشت: به رغم آن که میزان صادرات از نظر وزنی افزایش داشته، اما با احتساب میعانات گازی، ارزش صادرات غیرنفتی 14 درصد کاهش داشته است و به 20 میلیارد و 500 میلیون دلار رسیده است؛ مثلا اگرچه صادرات محصولات پتروشیمی از نظر وزنی 40 درصد افزایش داشته اما همان رقم قبلی را برای کشور ارزآوری کرده است.

افخمی راد، چین و عراق را شرکای نخست تجاری ایران دانست و اظهار داشت: ما درصددیم با توسعه روابط با همسایگان و به مدد جذب سرمایه گذاری های خارجی به هاب منطقه در تولید و صادرات تبدیل شویم و بتوانیم صادرات محصولات خود را به صورت جهشی افزایش دهیم.

تجارت دلار کاهش صادرات وزیر صنعت معدن و تجارت هزینه تولید
نرم افزار موبایل ایلنا