کد خبر: 317138 A

کارنامه هفت‌ماهه منتشر شد :

ایلنا: مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران از رشد 117 درصدی استخراج و تحقق برنامه های تولیدی هفت ماهه این شرکت خبر داد.

 به گزارش ایلنا ، تعیین برنامه زمان‌بندی تولید به عنوان یکی از عوامل کلیدی موفقیت نقش مهم و موثری دارد، زیرا زمان‌بندی تولید باعث جلوگیری از انباشت سرمایه، تقلیل ضایعات، کاهش و یا حذف بیکاری ماشین‏آلات و تلاش برای استفاده بهتر از آن‌ها می‌شود.

بر این اساس یکی از نشانه‌های موفقیت شرکت‌های حوزه معدنی برنامه‌ریزی درست و صحیح با در نظر گرفتن امکانات، منابع و به ویژه شرایط اقتصاد جهانی است.

با توجه به اینکه وضعیت مس ایران تحت تأثیر تقاضای جهانی مس بعد از بحران اقتصادی پیش‌آمده در دنیا با افت شدید قیمت روبرو شده است، لزوم برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح برای بر آورده شدن چشم‌انداز‌های تولید و فروش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با بررسی گزارش برنامه‌ریزی تولید و عملکرد هفت‌ماهه سال 1394 شرکت ملی صنایع مس ایران می‌توان دریافت که این شرکت علی‌رغم همه سختی‌ها و نامناسب بودن شرایط بازار، کاهش قیمت‌ها و افزایش هزینه‌ها موفق به عملی نمودن برنامه‌ریزی‌های تولیدی خود شده است.

به گزارش ایلنا از مس پرس، کل استخراج شرکت ملی صنایع مس ایران در ۷ ماهه نخست سال 94 از مناطق مس سرچشمه، میدوک، سونگون، ایجو، چاه فیروز و دره زار ۱۰۳،۵۵۳ هزار تن بوده است که نسبت به برنامه تعریف‌شده تولید ۶۱۹، ۸۸ هزار تنی در حدود 117 درصد بالاتر بوده است.

در این بین مس سرچشمه که بر اساس برنامه تعریف‌شده در هفت ماه نخست سال ۹۴ قرار بوده است ۳۶،۲۵۹ تن تولید داشته باشد با تولید ۴۳،۲۸۲ هزار تنی با بیشترین رشد در میان سایر مناطق به میزان ۱۹ درصد بالاتر از برنامه عملکرد داشته است.

بر پایه این گزارش برنامه تعیین‌شده برای تولید سنگ سولفوری از کل مناطق فعال شرکت مس در 7 ماهه سال 94، ۲۴،۹۵۴ هزار تن بوده که با عملکرد ۰۴۹، ۲۵ هزار تنی ، 100 درصد برنامه تحقق یافته است.

همچنین برنامه شرکت مس برای تولید کنسانتره مس در هفت‌ماهه اول سال ۱۳۹۴، ۰۰۲، ۵۴۸ تن بوده است در صورتی که عملکرد این شرکت نشان از کاهش ۲ درصدی دارد و تولید ۵۸۵، ۵۳۹ تنی را نشان می‌دهد. دلیل این کاهش دو درصدی زمان‌بر بودن پایداری تولید کارخانه‌های جدید تغلیظ دو فاز 2 سرچشمه و فاز ۲ سونگون است که عملاً به جای هفت‌ماه کار با چهار ماه تولید ظرفیت ورودی خود روبرو بوده است.

برنامه‌ریزی در خصوص مس محتوای کنسانتره تولید ۱۳۶، ۱۳۶ تنی بوده است که در عمل این شرکت به تولید ۸۳۴، ۱۳۷ تنی رسید و موفق شد 101 درصد از برنامه تولید خود را اجرایی سازد.

در این بین مس میدوک نسبت به مناطق سرچشمه و سونگون جلوتر است که بر اساس برنامه طراحی‌شده در هفت ماه نخست سال ۹۴ که قرار بوده است21،051 تن مس محتوای کنسانتره تولید داشته باشد با تولید 158، 23 هزار تنی نسبت به برنامه تعریف‌شده رشد ۱0 درصدی داشته است.

برای تولید آند و کاتد در برنامه اجرایی شرکت مس به ترتیب مقدار ۱۳۴،۶۷۷ و ۱۰۹،۰۶۸ تنی مشخص شده است که در واقعیت شرکت مس موفق به تحقق تولید ۷۹۵، ۱۳۷ هزار تنی آند و تولید ۱۱۰،۰۶۹تنی کاتد شده است. همچنین بر پایه این گزارش از میان دو کارخانه تولید آند در سرچشمه و خاتون‌آباد، کارخانه تولید آند خاتون‌آباد با تولید 770، 56 تنی در مقایسه با برنامه تعریف‌شده از رشد 8 درصدی برخوردار بوده است.

تولید برنامه‌ریزی‌شده برای تولید معدنی (مس محتوی) در برنامه هفت‌ماهه ۹۴ ، از مناطق مس سرچشمه، میدوک و سونگون ۱۴۳،۴۴۳ تنی مشخص شده بود که با رشد ۲ درصدی مقدار تولید ۱۴۵،۷۹۰ تنی را محقق ساخته است. در این بین مس سونگون از رشدی 5 درصدی نسبت به برنامه تعریف‌شده برخوردار است.

شایان‌ذکر است ؛ بر طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، شرکت مس در سال 94 چشم‌انداز تولید 253،000 هزار تنی مس محتوی (معدنی) و تولید 193،100 تنی کاتد را در برنامه خود گنجانده است.

ایران برنامه هفت رشد انباشت سرمایه برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا