کد خبر: 317185 A

وزیر راه و شهرسازی:

باید ببینیم مردم تا چه حد از میزان عملکرد ما رضایت و درک داشته‌اند و همچنین باید ببینیم مسئولان از چقدر از خواسته‌ها و نیازهای مردم را فهمیده‌اند و قطعا این فهم و درک متقابل منجر به افزایش بهره‌وری می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی از راه‌اندازی سایت شهراه برای ارائه خدمات و اطلاعات به مردم خبر داد و گفت: مردم پایه حاکمیت هستند و ارائه اطلاعات و شفافیت به مردم جلوی زد وبند و فساد را می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس آخوندی در پنجمین نمایشگاه وزارت راه و شهرسازی و سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته با اشاره به مخالفت نمایندگان مجلس با برکناری وی اظهار کرد: از اینکه مجلس شورای اسلامی و مردم زحمات همکارانم در وزارت‌خانه را دیدند کمال افتخار را دارم.

وی افزود: جریان مخالفت مجلس با استیضاح تنها به شخص وزیر برنمی‌گردد و معتقدم این تاییدی بود بر زحمات همکارانم در وزارت راه و شهرسازی و از اینکه زحمات مجموعه وزارت راه و شهرسازی دیده شده است و از تیزنگری نمایندگان مجلس در دقتشان به خدماتی که در این دستگاه به مردم ارائه می‌شود، کمال افتخار را دارم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر عملیاتی کردن شعار افزایش بهره‌وری گفت: بارها و بارها درباره افزایش بهره‌وری و اینکه چگونه از سرمایه‌هایمان استفاده کنیم صحبت شده اما اندیشه من این است که کار پرمخاطره‌ای انجام دهم و تمام خدمات وزارت راه و شهرسازی را در معرض دید و معرای مردم قرار دهم.

آخوندی با بیان اینکه مردم باید در جریان اتفاقات و اطلاعات دستگاه‌ها قرار بگیرند گفت: معتقدم این اقدام کاری فراتر از شفافیت است و موجب افزایش بهره‌وری می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در کشورمان بسیار درباره مسائل بنیادی اعم از حقوق شهروندی و شهروند و آزادی صحبت شده است و اخیرا هم در مجلس شورای اسلامی قانون دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات مورد بررسی قرار گرفته است اما باید دید تا چه حد از این مسائل بنیادی و شعارها عملیاتی شده‌اند.

آخوندی با بیان اینکه زمانی این شعارها عملیاتی می‌شوند که تمام فرآیند مدیریتی را از چشم شهروند ببنیم گفت: چشم سیاست‌مدار چشم عقاب‌گونه است و نگاه از بالا به پایین دارد اما برای شناسایی گلوگاه‌ها مسئولین باید نگاه از بالا به پایین داشته باشند.

وی ادامه داد: در تمام فرآیندها باید دید عملیات انجام شده چقدر موجب رفاه و رضایت‌مندی مردم شده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نمی‌توان کارآیی را در فرمول‌های ریاضی تنها بررسی کرد گفت: در واقع باید ببینیم مردم تا چه حد از میزان عملکرد ما رضایت و درک داشته‌اند و همچنین باید ببینیم مسئولان از چقدر از خواسته‌ها و نیازهای مردم را فهمیده‌اند و قطعا این فهم و درک متقابل منجر به افزایش بهره‌وری می‌شود.

آخوندی با بیان اینکه مهندسی معکوس در فرآیندها و اقدامات انجام شده به ما نشان می‌دهد گلوگاه‌ها کجا هستند گفت: باید نگاه دو طرفه باشد و بین مردم و مسئولان سهم متقابلی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به ادبیات تکریم ارباب‌رجوع و انتقاد از این ادبیات گفت: این ادبیات به این مفهوم است که مسئولین همچنان در موضع قدرت هستندو از این موضع به نیازهای مردم نگاه می‌کنند اما معتقدم بحث تکریم نیست بلکه انجام وظیفه است و برای انجام این وظایف باید تمام اطلاعات دستگاه‌ها در اختیار مردم قرا ربگیرد.

وی افزود: این اطلاعات اطلاعات سیاسی یا انتخاباتی نیست بلکه اطلاعاتی است که رفاه و رضایت‌مندی مردم را افزایش می‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ارائه اطلاعات و زارت راه و شهرسازی به مردم گفت: به عنوان یک مدیر سیاسی و اجرایی تمام مخاطرات این اقدام را پذیرفته‌ام و اطلاعات عملکردی را در اختیار مردم قرار می‌دهم.

راه‌اندازی سایت شهراه

آخوندی از راه‌اندازی سایت شهراه وزارت راه و شهرسازی خبر داد  وگفت:در این سایت 569 خدمات به مردم ارائه می‌شود اعم از فروش بلیت‌های هوایی، جاده‌ای، ریلی ، دریایی و سایر خدمات حمل و نقلی و همچنین خدمات شهرسازی و خدمات مربوط به مسکن و املاک.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تضمین ارائه این خدمات گفت: برای تضمین کارآیی این خدمات تک‌تک فرآیندهای ارائه شده در این سایت را بررسی کرده‌ایم تا ببینیم گلوگاه‌ها و گره‌های کار کجا هستند.

وی با بیان اینکه از این تعداد خدمات در حال حاضر 37 خدمت وارد سایت و عملیاتی شده‌است گفت: 530 خدمات دیگر به تدریج وارد سایت شهراه می‌شود همچنین تمام اطلاعات فرصت‌های سرمایه‌گذاری را هم می‌توان در این سایت مشاهده کرد و تمام ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در این سایت در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

مردم پایه حاکمیت هستند

آخوندی با بیان اینکه مردم پایه حاکمیت هستند گفت: باید نقش و حضور مردم را افزایش داد و مردم را در حوزه‌های مختلف فعال ساخت.

آخوندی تاکید کرد: باید اجازه دهیم مردم در حوزه‌های مختلف حضور داشته باشند چرا که افزایش نقش مردم فساد را کاهش و بهره‌وری را افزایش می‌دهد .

آخوندی تاکید کرد: شهروند محوری یک اتفاق در تغییر نگرش در مدیریت است و تحقق این شعار میلیاردها تومان هزینه خواهد داشت و کارمندان هم برای تحقق این شعار باید میلیون‌ها ساعت کار کنند.

آخوندی گفت: معتقدم با افزایش شفافیت و ارائه اطلاعات به مردم امکان زد و بند و هر گونه فسادی کاهش می‌یابد.

استیضاح بهره وری راه و شهرسازی سرمایه وزارت راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا