کد خبر: 317303 A

وزیر نفت در آیین افتتاح ٣ طرح نفتی خوزستان:

ایلنا: وزیر نفت در واکنش به ادعای برخی که عنوان می‌کنند ایران توان افزایش تولید ٥٠٠ هزار بشکه ای نفت را در پساتحریم ندارد، گفت: پس از برداشته شدن تحریم، تولید نفت ایران بیش از آن چیزی که اعلام شد، افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه در آیین افتتاح چهار طرح در مناطق نفتخیز جنوب، با اشاره به این که بلافاصله پس از برداشته شدن تحریمها، تولید نفت ایران ٥٠٠ هزار بشکه در روز افزایش پیدا می کند، تصریح کرد: امیدواریم با افزایش تولید بتوانیم اقتدار ایران و ظرفیت کاری صنعت نفت را به جهان نشان بدهیم.

وی با بیان این که در پساتحریم علاوه بر افزایش ظرفیت تولید نیاز به نوسازی تجهیزات صنعت نفت نیز وجود دارد، افزود: بیشتر تأسیسات نفتی کشور هم اکنون مستهلک شده و به سختی اداره می شوند که باید با تدبیر و عقلانیت و استفاده از فرصتها در پساتحریم، ظرفیت تولید را بالا ببریم.

وزیر نفت از به نتیجه رسیدن سه طرح مهم در حوزه تولید در آستانه برداشته شدن تحریمها ابراز رضایت کرد و افزود: اگرچه اجرای این واحدها هشت سال به درازا کشیده است اما در زمان مناسبی به بهره برداری رسید.

زنگنه مجموعه هزینه این طرحها را ٣٠٠ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این طرحها توانایی فرآورش ١٦٠ هزار بشکه نفت را دارند.

وزیر نفت با بیان این که این طرحها می توانست حداکثر در زمان یک سال و نیم به پایان برسد، تصریح کرد: البته تحریمها در به تأخیر افتادن این پروژه ها بی تأثیر نبوده اما همه تأخیرهای به وجود آمده نیز ناشی از تحریمها نیست.

وی با اشاره به این که تحریمها بیش از یک میلیون بشکه از توان تولید نفت خام و صادرات ایران را متوقف کرده است، افزود: صنعت نفت و در رأس آن مناطق نفتخیز جنوب نقش مهمی در نشان دادن اقتدار ایران در بازارهای جهانی نفت در پساتحریم دارند.

زنگنه ضمن تشکر و همراهی نمایندگان خوزستانی مجلس از صنعت نفت به مقوله مسئولیت اجتماعی در نفت اشاره کرد و گفت: مسئولیت اجتماعی نفت موضوع مهمی است که باید به آن توجه کرد و باید در مناطقی که فعالیتهای نفتی انجام می شود مردم آن مناطق احساس رضایت و امنیت کنند.

وی با بیان این که البته باید توجه داشت که پول به تنهایی امنیت ایجاد نمی کند بلکه ابراز رضایت مردمان در این مناطق بسیار مهم است، اظهار کرد: باید درصدی از درآمدهای نفت فارغ از بودجه به مناطق نفتخیز اختصاص داده شود که این نوعی وظیفه خواهد بود چون مناطق نفتخیز جنوب منطقه ای است که باید به آن توجه ویژه ای کرد.

وزیر نفت با بیان این که توسعه میدانهای مشترک و ازدیاد برداشت جزو برنامه های مهم صنعت نفت در پساتحریم است، به جذب سرمایه های خارجی در استان خوزستان از دوره قبلی وزارت خود اشاره و تصریح کرد: در دوره گذشته، (قبل از سال ١٣٨٤) استان خوزستان به جز در میدان دارخوین، از جذب سرمایه خارجی محروم بوده است که امیدواریم در این دوره محروم نشود.

زنگنه با این توضیح که اگر صنعت نفت در استان خوزستان فعال شود این استان پویا خواهد شد، گفت: اگر قرار باشد اشتغال در این استان زیاد شود باید طرحهای جدید نفتی اجرایی شود.

وی با اشاره به این که تحریمها بیش از هر چیزی صنعت نفت را نشانه رفته و در واقع هدف تحریمها صنعت نفت بوده است، تصریح کرد: در این دوران کار جهادی در مناطق نفتخیز جنوب با همت کارکنان و مدیران آن انجام شده است.

وزیر نفت در پایان خواستار حل مشکل مشعلها در این منطقه شد و افزود: باید در این زمینه کار ویژه و جدی انجام شود و در یک زمان معقول آن را به سرانجام رساند.

اشتغال ایران پول نفت آیین افتتاح
نرم افزار موبایل ایلنا