کد خبر: 317498 A

سخنگوی کمیسیون انرژی در گفت‌وگو با ایلنا:

خامکانی بر لزوم ورود به مذاکرات جدی با کشورهای افغانستان و تاجیکستان جهت تهاتر آب با برق تاکید کرد.

حسین امیری خامکانی سخنگوی کمیسیون انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره نیاز برق  کشورهای همسایه و فرصت‌های صادراتی ایران گفت: وجود مرز خاکی و نیاز کشورهای همسایه به تامین برق برای کشور ما هم فرصت و هم ضرورت است  که باید از آن استفاده کرده و نسبت به تامین برق این کشورها اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه با توجه به ضرورت صادرات برق ابتدا باید بحث تامین سوخت نیروگاه‌ها و اقتصادی شدن تولید و صادرات برق را حل کنیم، سپس از این فرصت جهت صادرات بهره بگیریم، افزود: صادرات برق به لحاظ ایجاد ارزش افزوده، اجرایی شدن اهداف اقتصاد مقاومتی و همچنین پدافند غیر عامل اهمیت دارد.

خامکانی تصریح کرد: ما باید از پتانسیل سواحل شمال و جنوب کشور برای تولید برق صادراتی و شیرین کردن آب برای شرب داخل کشور بهره ببریم.

وی همچنین بر لزوم ورود به مذاکرات جدی با کشورهای افغانستان و تاجیکستان جهت تهاتر آب با برق تاکید کرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی یادآور شد: قانون تجارت ایجاب می‌کند برخی کالاها وارد و برخی صادر شود و برق نیز  از جمله کالاهایی است که ما پتانسیل لازم جهت تولید و صادرات آن را داریم لذا باید تمهیدات لازم جهت اجرایی شدن تهاتر آب و برق و صادرات فراهم کنیم ضمن اینکه چالش‌ها و مشکلات ورود بخش خصوصی به بخش تولید و صادرات برق را برطرف کنیم.

 

اقتصاد مقاومتی تاجیکستان کمیسیون انرژی گاز وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا