کد خبر: 317907 A

ثبت 18 میلی‌متر بارندگی در یک هفته گذشته؛

ایلنا: با ثبت 18 میلی‌متر بارندگی در یک هفته گذشته، حجم بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا امروز (شنبه) به 28 میلی‌متر رسید.

به‌گزارش ایلنا، سرانجام بارش‌های پاییزی در بیشتر نقاط کشور آغاز شد و در طول یک هفته گذشته حجم بارش‌های کشور از 10 میلی‌متر در هفته گذشته به 28 میلی‌متر رسید.

بر اساس این گزارش، میزان بارش‌ها در سال گذشته و در همین زمان 23 میلی‌متر و متوسط درازمدت 13 درصد ثبت شده بود.

بر این اساس، حجم بارش‌ها از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون 22 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته و 115 درصد نسبت به متوسط درازمدت افزایش یافته است.

طبق اطلاعات بارش‌ها در حوضه‌های اصلی آبریز کشور، در طول هفته گذشته و از روز 2 آبان‌ماه 40 میلی‌متر بارش در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، 32 میلی‌متر در حوضه آبریز خزر و 30 میلی‌متر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گزارش شده است.

همچنین 6 میلی متر بارش در حوضه فلات مرکزی و 3 میلی‌متر نیز در حوضه قره‌قوم بارندگی ثبت شده است و تنها حوضه‌ای که بارش موثری در آن ثبت نشده، حوضه هامون و مرزی شرق است.

البته بارش‌های شدید هفته گذشته در استان‌هایی همچون ایلام با 146 میلی‌متر و لرستان با 120 میلی‌متر باعث بروز سیل در برخی نقاط این استان‌ها شد.

بیشترین افزایش بارندگی تا پایان هفته گذشته درمقایسه با دوره درازمدت در ایستگاه دهلران استان ایلام با 76 برابر افزایش بارش بوده و ایستگاه احمدآباد ساوه در استان مرکزی با 100 درصد کاهش کمترین میزان بارندگی درمقایسه با دوره درازمدت را داشته است.

استان مرکزی خلیج فارس عمان کمترین میزان بارندگی استان ایلام
نرم افزار موبایل ایلنا