کد خبر: 318839 A

ساسانی در گفتگو با ایلنا :

ایلنا: یک عضو انجمن مدیران گفت: اگر با سرمایه گذاران خارجی مشارکتی صورت می گیرد باید قابل رقابت باشد تا به افزایش تولید ناخالص ملی بیانجامد.

حسین ساسانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه سیاست های دولتی شفاف نیست، اظهار داشت : تغییرات هر روزه بخش نامه های بانک مرکزی و دخالت این بانک در کلیه امور اقتصادی موجب شده تا سیستم بانکداری ما رشدی پیدا نکند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه یکی از ارکان توسعه بنگاههای اقتصادی شفافیت سیاست های دولتی است گفت: در ایران نمیتوان برنامه ریزی استراتژیک و بلند مدتی داشت زیرا با بخش نامه هایی که هر روز از سوی بانک مرکزی ابلاغ می شود برنامه ریزی دقیقی نمی توان داشت .

ساسانی با اشاره به فراهم بودن خدمات مالی برای توسعه صنایع در کشورهای دیگر افزود : ایران دارای گران ترین خدمات مالی با بدترین کیفیت است این در حالی است که زمانی که قیمت خدمات مالی ارزان شود می توان گفت صنایع رشد پیدا می کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر کدام صنایع ما برای سرمایه گذاری مناسبتر هستند ؟ افزود: در سرمایه گذاری ها اولویت ها با سرمایه گذاری مستقیم است پس از آنکه سرمایه گذار خارجی آمد باید دید کجا می توان مزیت رقابتی ایجاد کرد .

این عضو انجمن مدیران کشور اظهار داشت: به نظر می رسد در حال حاضر سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی ، لوازم خانگی و بخشی از صنایع نساجی دارای مزیت های بیشتری نسبت به سایر صنایع باشد.

وی خاطر نشان کرد: بهترین اقدام این است که یک مطالعه و تحقیق درست در این زمینه انجام شود تا به نتیجه برسد .

ساسانی افزود: در این راستا می توان از یک مشاور خارجی که در این زمینه تجربه کافی دارد بخواهیم تا وضعیت صنایع کشور ما را بررسی کند و ببیند در کجاها به معنای واقعی مزیت رقابتی می توانیم داشته باشیم و از آن گزارش دریابیم که کدام صنایع ما بهتر هستند.

 وی ادامه داد: اگر با سرمایه گذاران خارجی مشارکتی صورت می گیرد باید قابل رقابت باشد تا به افزایش تولید ناخالص ملی بیانجامد.

ساسانی تصریح کرد: دراین راستا نیازمند مدیریت درست هستیم تا سرمایه گذاران از امنیت و حفظ سرمایه هایشان اطمینان داشته باشند که اولا این سرمایه حفظ شود و ثانیا هر زمان سرمایه گذاران اراده کردند بتوانند این سرمایه ها را از کشور خارج کنند.

وی افزود: ریسک هایی که دنیا و بویژه خاورمیانه را تهدید می کند عدم توجه به این موضوعات توسعه ای است به عنوان مثال در مدیریت توسعه پایدار موضوع آب مطرح است و ایران پرریسک ترین جای دنیا به لحاظ کمبود آب است.

وی با بیان اینکه 80 درصد ذخایر آب استراتژیک ما مصرف شده گفت: چندی پیش در استانهای اصفهان و چارمحال و بختیاری بر سر آب زاینده رود مشکلاتی بوجود آمد و می بینیم که این موضوع چقدر مهم است.

ساسانی در خاتمه بر توجه دولت یازدهم به موضوع توسعه پایدار تاکید کرد و گفت: در کنار رشد اقتصادی توسعه پایدار نیز حائز اهمیت است.

ایران رشد رقابت سرمایه گذاران گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر