کد خبر: 319088 A

نعمت زاده:

ایلنا: طی سال گذشته از واحدهای مختلفی در قائم‌شهر، اصفهان و تهران بازدید کردیم و درصددیم تا نوسازی جدی در این صنعت صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا نعمت‌زاده شب گذشته در مراسم اولین مجمع عمومی انجمن صنایع پوشاک ایران که در هتل اسپیناس تهران برگزار شد با اشاره به گزارشی که در خصوص پوشاک هفته گذشته از سوی وزارت صنعت به رئیس جمهور ارائه شده، گفت: این گزارش به قدری برای رئیس جمهور اهمیت داشت که فردای آن روز آن را به آقای جهانگیری پی‌نوشت کردند.

وی ادامه داد: آقای روحانی معتقد است یکی از استعدادهای کشور برای صادرات به کشورهای دیگر پوشاک است و در طراحی لباس ایران می‌تواند یکی از بهترین‌ها باشد.

وی گفت: در صورتی که تسهیلات لازم فراهم شود می‌توان امید داشت که میلیون‌ها دلار صادرات پوشاک صورت گیرد که در این مسیر می‌توان این امور را به زنان سرپرست خانوار واگذار کرد.

نعمت‌زاده با بیان اینکه یکی از ضرورت بشر پس از خوراک، پوشاک است افزود: هرچند این الزام وجود دارد که به این موضوع توجه ویژه‌ای شود اما خیلی به آن اهمیت داده نشده است.

نوسازی واحدهای نساجی در دست اقدام است

وی با اشاره به فرسودگی واحدهای نساجی کشور افزود: طی سال گذشته از واحدهای مختلفی در قائم‌شهر، اصفهان و تهران بازدید کردیم و درصددیم تا نوسازی جدی در این صنعت صورت گیرد.

نعمت‌زاده خاطرنشان کرد: در زمینه پوشاک و بحث نساجی که تا حدودی به فراموشی سپرده شده تاکنون جلسات متعددی برگزار شده و خرسندیم که اولین مجمع صنعت پوشاک ایران تشکیل شد.

وی با بیان اینکه نیازمند آموزش و تحقیق و توسعه در این بخش هستیم افزود: برگزاری نمایشگاه پوشاک و توجه به طراحی لباس بسیار مهم است و باید گسترش یابد.

ویزر صنعت با اشاره به تاسیس دو دانشکده نساجی و برق در دانشگاه امیرکبیر گفت: در زمان تشکیل این دو دانشکده بودجه دانشکده برق را دولت متقبل شد اما دانشکده نساجی با بودجه مردم شکل گرفت و حیف است که ما از این امکانات و افراد تحصیلکرده در این حوزه کمتر استفاده کنیم بلکه باید هر کاری را دست اهلش سپرد.

نعمت‌زاده با اشاره به نوسان نرخ ارز و صادرات پوشاک گفت: نرخ ارز باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای واحدهای تولیدی شد اما این موضوع که باید در تولید پوشاک به ریزه‌کاری‌ها توجه شود حائز اهمیت است.

دو سال گذشته دولت نتواست حمایت های لازم از تشکل ها داشته باشد

نعمت‌زاده با بیان اینکه اگر وضع مالی دولت بهتر شود می‌تواند کمک‌های بهتری به تشکل‌ها کند گفت: طی دو سال گذشته وضع مالی دولت خوب نبود و نتوانست حمایت‌های لازم را از تشکل‌های مختلف داشته باشد.

بخش تبلیغات مغفول مانده است

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فقدان تبلیغات مناسب در خصوص فرش ایران گفت: اخیراً تیمی را برای تبلیغ فرش دستی به اروپا فرستادیم که گزارش آن از سوی آقای کارگر به زودی ارائه می شود.

وی گفت: نه تنها فرش دستی ایران با کیفیت و جزو بهترین فرش‌های دنیا محسوب می‌شود بلکه باید بتوانیم در زمینه پوشاک نیز تبلیغاتی خوبی به دنیا داشته باشیم.

وی با اشاره به طراحی‌ها نیز گفت: در بازدیدی که از یکی از کارخانجات تولید تلویزیون در کره‌جنوبی داشتیم مسئولین این کارخانه مطرح کردند که برای ایجاد تنوع در محصولاتشان هر ساله مدل تلویزیون‌هایشان را تغییر می‌دهند که این موضوع مخاطبانشان را تشویق به خرید می‌کند. در کنار آن به اشتغال و درآمد ملی نیز کمک خواهد کرد.

مصرف سرانه پوشاک 98 تا 100 دلار است

وی با اشاره به آمار مصرف سرانه پوشاک در کشور گفت: مصرف سرانه پوشاک بین 98 تا 100 دلار است و رقم صادرات پوشاک ما نیز می تواند به 4 تا 5 میلیارد دلار برسد.

نعمت‌زاده دربخش دیگری از سخنانش با اشاره به ایجاد فضای مناسب برای تولید پوشاک در کشور گفت: درصددیم تا با ایجاد شهرک‌ صنعتی اطراف فرودگاه امام که هم‌اکنون منطقه آزاد شناخته شده برای صادرات پوشاک تشکلی ایجاد کنیم و در زمینه نیز زمینی برای نمایشگاه پیش‌بینی شده است.

ایجاد شهرک های صنعتی پوشاک در تهران و مشهد

وی گفت: به دلیل رشد جمعیت در نقاط مختلف شهر تهران به جز شمال شهر که دیگر جا ندارد بقیه نقاط شهر می توان شهرک‌هایی بدین منظور ایجاد کرد. همچنین درمشهد نیز برای توسعه صنعت پوشاک و به خصوص برای صادرات  کارهایی در دست اقدام است.

وی با اشاره به بازار 80 میلیونی کشور گفت: نباید تنها به این بازار اکتفا کرد و ما بدون ارتباط با کشورهای دیگر نمی‌توانیم امیدوار به رشد باشیم.

واحد صنعتی بدون طراحی محکوم به فناست

نعمت‌زاده همچنین با بیان اینکه در کشورهای دیگر اقدام به فروش طرح پارچه و پوشاک و صادرات آن به جای صادرات خود محصول می‌کنند گفت: در کره‌جنوبی گروه‌هایی تنها اقدام به طراحی پارچه و صادرات آن می‌کنند و در ایتالیا نیز صادرات طرح خودرو انجام می‌شود و ما امیدواریم به جایی برسیم که در بخش طراحی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی افزود: در بخش طراحی کاشی و سرامیک و تولیدات آن امروز طراحی‌ها به صورت دیجیتال صورت می‌گیرد. البته تقویت طراحی صنعتی در ایران نیز آغاز شده اما نیازمند واحدهای توانمندی در این راستا هستیم زیرا واحد صنعتی بدون طراحی محکوم به فناست.

نعمت زاده افزود: 8 درصد هزینه خانوارها در ایران 20 سال پیش مربوط به پوشاک بود این در حالی است که در هندوستان این میزان 2 تا 3 درصد بود اما هم اینک به 4 تا 5 درصد رسیده است و این یعنی عقب گرد.

وی در خاتمه تاکید کرد:باید قدر صنایع نساجی را بیشتر دانست زیرا کشورهایی نظیر ژاپن و امریکا تاریخچه کشورشان با نساجی شروع شده است.

 

درآمد دلار مشهد کاشی و سرامیک واحد صنعتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر