کد خبر: 319492 A

مدیر بانک و بیمه شورای عالی مناطق آزاد در گفت وگو با ایلنا:‌

مدیر بانک و بیمه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به مزیت های ورود بانک های خارجی به مناطق آزاد،‌ گفت: بانک های خارجی می توانند کمبود منابع بازار پولی کشور را از طریق منابع ارزی ارزان قیمت پوشش دهند.

ناصر خرمالی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه با ورود بانک های خارجی فضای بازار پولی کشور رقابتی خواهد شد، اظهار کرد: در حال حاضر بازار پولی و بانکی و موسسات مجاز با محدودیت مالی و منابع اعتباری مواجه هستند که بانک های خارجی می توانند با ورود منابع ارزی ارزان قیمت این شکاف در بازار را تا حدی رفع کنند.

وی با بیان اینکه حضور بانک های خارجی  در مناطق آزاد باعث توسعه سرمایه گذاری در این مناطق می شوند، ادامه داد: بانک های خارجی می توانند رقابت در بازار پولی ایجاد کنند و منجر به توسعه سرمایه گذاری در مناطق آزاد و سرزمین اصلی شود.  ‌          

خرمالی با تاکید بر اینکه طبق دستورالعمل جدید امور بانکی در مناطق آزاد نرخ کارمزد و سود تسهیلات بانکی در مناطق آزاد باید توافقی باشد،‌ ادامه داد: در دوزه های گذشته علی رغم آنکه دستورات آیین نامه ها و دستورالعمل های بانکی در این موضوع  لازم الاجرا بود اما مصوباتی از مراجعی مانند بانک مرکزی به بانک های عامل آمد تا این دستورالعمل ها اجرایی نشود.

مدیر بانک و بیمه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه در حال حاضر نرخ سود سپرده گذاری و کارمزدهای تسهیلات بانکی در مناطق آزاد و سرزمین اصلی از یک قانون تبعیت می کند،‌ گفت: طبق دستورالعمل های جدید این نرخ ها در مناطق آزاد متفاوت از سرزمین اصلی خواهد بود.

وی ادامه داد: طبق دستورالعمل جدید؛‌ قرار است نرخ سود بانکی در مناطق آزاد برای هر پروژه ای متفاوت باشد و این عدد براساس میزان عرضه و تقاضا و به صورت توافقی بین بانک عامل و سرمایه گذار تعیین می شود.    

سود بانکی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بانک های خارجی سرزمین اصلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر