کد خبر: 323286 A

ایلنا: همایش «ایران ؛ چشم اندازها و گشایش بازار» با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از مسئولان شرکت ها و تجار فرانسوی دیروز در پاریس برگزار شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه، همایش «ایران ؛ چشم اندازها و گشایش بازار» با حضور بیش از 150 نفر از مسئولان شرکت ها و تجار فرانسوی با سخنرانی آقای گایی( Gailly) رئیس اتاق بازرگانی و صنایع پاریس ،علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه ، پاتریک دووجیان وزیر اسبق ، نماینده مجلس و رئیس شورای عمومی منطقه اوت دو سن و برونو فوشه سفیر فرانسه در تهران دیروز در پاریس برگزار شد. 

در این همایش که به ابتکار اتاق بازرگانی منطقه ایل -دو-فرانس و در محل بورس پاریس برگزار شد ، فرصت های همکاری اقتصادی صنعتی و چشم انداز توسعه همکاری های ایران و فرانسه در قالب یک نشست عمومی و دو میزگرد تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

پیر- آنتوان گایی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع پاریس و منطقه ایل -دو فرانس در سخنرانی افتتاحیه خود تحت عنوان "رویکرد اقتصادی خرد ایران ، برداشته شدن تحریمها ، اصلاحات و آثار برای جوامع خارجی" با اشاره به روابط قوی و تاریخی اقتصادی تجاری بین دو کشور، اظهار داشت : ایران با جمعیت 80 میلیون نفر، منابع انسانی با سطح بسیار بالا و منابع طبیعی عظیم ، یک بازیگر اصلی منطقه ای است. 

وی هدف از همایش مذکور را اطلاع رسانی وشناسایی راهکارهای توسعه روابط اقتصادی با ایران ذکر کرد. 

علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس هم در سخنرانی خود ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان حملات تروریستی اخیر پاریس اظهار داشت : این حملات تروریستی از سوی گروه تروریستی داعش که خود را دولت اسلامی می خواند در حالیکه هیچ ربطی با اسلام که دین صلح است و مخالف به خطر افتادن جان انسان های بی گناه است انجام شده که باید با آن مقابله کرد. 

وی افزود: با توجه به تحرکات و روند رو به رشد روابط ایران و فرانسه ، این هفته قرار بود سفر رسمی رئیس جمهور روحانی به پاریس انجام شود که با توجه به حملات تروریستی اخیر که مستلزم توجه و تمرکز شدید دولت فرانسه برای مقابله با آن بود تصمیم گرفته شد که این سفر به تعویق افتاده و در زمان مناسب تری انجام شود. 

سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنرانی خود با تشریح فرصت ها و ظرفیت های همکاری دو کشور در بخش های مختلف از جمله حمل و نقل، انرژی، انرژی تجدید پذیر، انرژی هسته ای صنعت، معدن، مخابرات ، بهداشت ، کشاورزی و صنعت اتومبیل ،اظهار داشت : امضای برجام و سفر رسمی وزیر امور خارجه فرانسه به تهران افق جدیدی در روابط باز کرده است. 

وی افزود: ایران می تواند شریکی مطمئن و قوی برای شرکت های فرانسوی باشد به شرط آنکه این شرکت ها به ایران نه به عنوان صرفاً یک بازار صادرات بلکه به عنوان یک شریک درازمدت نگاه کنند. 

برونو فوشه سفیر فرانسه در تهران نیز سخنران بعدی این همایش ، با ابراز امیدواری به سفر دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاریس در آینده نزدیک ، اظهار داشت : با توجه به مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 و دستیابی به برجام ، زمینه رفع موانع موجود بر سر راه گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور فراهم شده است. 

وی افزود : البته فرانسه در انتظار این روند باقی نمانده و طی دو سال اخیر دو هیات عظیم از سوی  فرانسه در راستای بررسی راههای توسعه روابط اقتصادی و تجاری به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده اند و رفت و آمد شرکت های فرانسوی در قالب هیات های مختلف و یا جداگانه استمرار خواهد یافت. 

سفیر فرانسه با اشاره به فرهنگ دیرینه و غنی ایران و نقاط تشابه فرهنگی دو کشور اظهار داشت:  ایران دو برابر هزینه های دفاعی خود در بخش آموزش هزینه می کند و 50 درصد جمعیت آن زیر 35 سال سن دارند. 

وی اراده مقامات فرانسه را همکاری جدی و درازمدت اقتصادی با ایران در حوزه های مختلف از جمله حمل و نقل ، کشاورزی و بهداشت ذکر کرد. 

فوشه با اشاره به رقابت قدرت های بزرگ اقتصادی مانند اروپا ، آسیا و چین در زمینه همکاری اقتصادی با ایران ، بر ضرورت توجه شرکت های فرانسوی به امکانات تامین مالی طرح های همکاری با ایران تاکید کرد. 

در ادامه در دو میزگرد تخصصی این همایش ، فرصت های سرمایه گذاری و ابعاد اقتصادی و حقوقی مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و فرانسه با سخنرانی تعدادی از فعالان اقتصادی در فرانسه مورد بررسی قرار گرفت.

انرژی هسته ای ایران خانواده رشد فرصت های سرمایه گذاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر