کد خبر: 325129 A

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به تفویذ اختیارات سازمان غذا و دارو به مناطق آزاد گفت: از این پس ورود مواد آرایشی بهداشتی، غذایی و دارویی از فهرست دالان‌های مبادی غیرمجاز مناطق آزاد حذف می‌شود

به گزارش خبرنگار ایلنا، اکبر ترکان در مراسم تفاهم‌نامه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سازمان غذا و دارو با بیان اینکه به دنبال تجربه‌های متفاوت در قطعات کوچکی از جغرافیای ایران هستیم اظهار کرد: در حال حاضر 7 منطقه آزاد وجود دارد که برای ایجاد 7 منطقه جدید دیگر لوایحی را به مجلس ارائه داده‌ایم.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد همان اقدامات و سیاست‌هایی که در سرزمین‌های اصلی اجرایی می‌کنیم را در مناطق آزاد پیاده کنیم به طور قطع هیچ اتفاقی در مناطق آزاد رخ نمی‌دهد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به عقدتفاهم‌نامه‌ای بین مناطق آزاد و سازمان غذا و دارو گفت: باتوجه به توافقاتی که انجام شده قرار بر این است که از این پس سیاست‌گذار در مناطق هفت‌گانه آزاد کشور وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باشد اما مجری این سیاست‌ها مناطق آزاد می‌شود. البته مناطق آزاد در سیاست‌گذاری‌ها هیچ دخالتی نخواهد داشت.

ترکان ادامه داد: امیدواریم بتوانیم یک پنجره واحد و بروکراسی ورزیده و کارآمد داشته باشیم و از بروکراسی‌های آزار دهنده سرزمین اصلی آزاد شویم.

وی ادامه داد: در مناطق آزاد و در قطعات کوچکی از جغرافیای ایران قرار است تجربیات جدیدی انجام شود که در صورت کارآمدی این تجربه‌های جدید، این سیاست‌ها به سرزمین اصلی تسری پیدا می‌کند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه برخی از دالان‌های گمرک تحت نظارت سازمان مناطق آزاد نیست گفت: هر چند که گمرک تحت نظارت مناطق است اما روزنه‌هایی مانند بازارچه‌های مرزی، تعاونی‌های مرزی، کول‌بری و ته‌لنجی تحت نظارت ما نیست و اساسا نمی‌دانم چه نهادی این روزنه‌ها را کنترل و نظارت می‌کند.

وی گفت: طبق توافقی که با سازمان غذا و دارو داشته‌ایم قرار است کالاهایی مانند مواد بهداشتی آرایشی، دارویی و غذایی از این روزنه‌ها ورود نداشته باشد و عده‌ای که در دالان‌های گمرکی غیرقابل کنترل فعالیت می‌کنند این کالاها را از فهرست خود خارج کنند.

ترکان با اشاره به توسعه فعالیت ته‌ننجی در بنادر جنوب گفت: در سال 62  استاندار هرمزگان بودم و در آن زمان ته‌لنجی شامل کیسه‌هایی بود که خراب شده‌بودند و توسط کارگران لنج توزیع می‌شد اما امروز ته‌لنجی به یک بیزینس و تجارت تبدیل شده و به ازای هر لنج یک و نیم تن کالای ته‌لنجی وارد بازار می‌شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه روزنه و دالان‌های مرزی مانند بازارچه‌ها و تعاونی‌ها و ته‌لنجی‌ها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، بنادر و دریانوردی و گمرک ایران کنترل شود اظهار کرد: طبق توافقی که با سازمان غذا و دارو داشته‌ایم قرار براین است که بسته‌های لوازم آرایشی‌بهداشتی، دارویی از دالان‌های غیرمجاز مناطق آزاد وارد نشود و این کالاها از فهرست کول‌برها و بازارچه‌های مرزی حذف شود.

وی در پاسخ به سوال ایلنا مبنی براینکه چه تضمینی برای اجرایی شدن این احکام و عدم ورود کالاهای مذکور از مبادی مناطق آزاد وجود دارد گفت: درباره مبادی هفت‌گانه مناطق آزاد توافق کردیم و ما مسئول سایر مبادی ورودی در جغرافیای ایران نیستیم.

وی افزود: با این تفاهم‌نامه نظارت و کنترل ورود کالاهای آرایشی‌بهداشتی و مواد غذایی به مناطق آزاد تفویذ می‌شود البته تفویذ این اختیارات منوط به فراهم آمدن امکانات و آزمایشگاه‌های لازم برای کنترل در مناطق آزاد است.

ترکان با اشاره به تاسیس هفت منطقه آزاد دیگر در کشور گفت: لایحه تاسیس هفت منطقه آزاد دیگر، مهران، بانه و مریوان، اردبیل، اینچه‌برون، سیستان،‌جاسک و بوشهر به مجلس ارائه شده است.

وی با اشاره به موضوعات زمین‌خواری در مناطق آزاد هم گفت: طرح جامع این مناطق در حال تدوین و طراحی است و از معاون اول رئیس جمهور خواسته‌ایم که پیش از اینکه این مناطق،‌مناطق آزاد، تجاری و صنعتی تبدیل شود اجازه واگذاری اراضی داده نشود و واگذاری‌ها پس از تاسیس منطقه آزاد و با تایید مسئولان مربوطه انجام شود.

ترکان با تاکید براینکه در مناطق آزاد زمین به فروش نمی‌رسد گفت: در مناطق آزاد زمین به متقاضیان سرمایه‌گذاری واگذار می‌شود و فروش زمین نداریم. اگر فعالیت اقتصادی در آن محدوده از اراضی انجام نشده باشد یا نیمه کاره باشد زمین به سرعت پس گرفته می‌شود ولو اینکه ساخت و ساز در آن انجام شده باشد.

وی گفت: طبق اطلاعات مدیرعامل منطقه آزاد کیش تاکنون 157 هزار متر زمین در این منطقه باز پس گرفته شده است.

سازمان غذا و دارو گمرک مناطق آزاد وزارت صنعت معدن و تجارت سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر