کد خبر: 325287 A

رئیس سازمان خصوصی سازی:

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: اعضای هیات دولت همواره در جهت واقعی شدن واگذاریها در بخش خصوصی سازی تاکید داشته و مخالف واگذاری شرکت ها به موسسات و شرکت های شبهه دولتی بوده اند.

به گزارش ایلنا از شادا، پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: اصلاح ساختار نیروی انسانی از مهمترین اولویت های اصلاح ساختار سازمان خصوصی سازی است.

وی خاطر نشان ساخت:این موضوع در حالی مطرح می شود که همواره شرکت ها و سازمانهای دولتی با مازاد نیرو مواجه بوده اند و در قانون اصل 44 نیز دست اندرکاران موظف به تعدیل نیرو در قالب خصوصی سازی شده اند .

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: اما این موضوع در جریان خصوصی سازی در کشور ما رعایت نمی شود و خریداران موظف به حفظ سطح اشتغال در شرکت های خریداری شده می شوند .

پوری حسینی تصریح کرد: یک شرکتی که اصلاح ساختار نشده چگونه می توان از آن انتظار افزایش کارایی و بهره وری را داشت وکسانی که تئوری های خصوصی سازی را تعقیب می کنند به این موضوع به طور حتم واقف هستند .

وی در بخش دیگیری از صحبت های خود به روند غلط تعیین قیمت برای شرکت های دولتی اشاره کردو گفت: متاسفانه شرکت ها در ایران به بالاترین قیمت به خریداران واگذار می شود این روش اشتباه است.

رئیس سازمان خصوصی سازی اضافه کرد: باید بتوانیم شوق را در خریدار و واحد تولیدی بر اساس ارائه شرکت های دولتی به سازمانهای خصوصی بوجود آوریم اما با این روشی که در حال حاضر پیگیری می شود واحدهای واگذار شده تا پایان اقساطشان نمی توانند دارایی های خود را به عنوان وثیقه برای گرفتن تسهیلات استفاده کنند.

پوری حسینی گفت: بهترین راهکار برای حل این مشکلات ارائه ارزان تر واحد های تولیدی به خریداران است و باید در قیمت گذاریهای این واحدها روش قیمت گذاری بر اساس بازدهی را پیش رو گیریم.

وی با اشاره به زیان های بالای واحدهای تولیدی گفت: باید طوری عمل کنیم که خریداران بتوانند زیانهای واحدهای خریداری شده را برطرف و شرکت را به حد معقول برسانند.

رئیس سازمان خصوصی سازی در بخش دیگری از سخنان خود به روش مذاکره به جای مزایده اشاره کردو گفت: بر اساس قانون شرکت هایی که دو بار به مزایده گذاشته میشوند و به فروش نمی رسند را می توان از طریق مذاکره واگذار کرد اما به دلیل برخی از مشکلات تا به حال نتوانستیم این روش را اجرایی کنیم.

پوری حسینی در ادامه به برخی از سیاست های غلط اشاره و نمونه آن را خبر پخش شده صداوسیما در خصوص شرکت آلومینیوم سازی المهدی به طریق مذاکره خواند و گفت: متاسفانه در این خبر سازمان خصوصی سازی متهم به اخذ روش های غلط شده و تا زمانی که چنین قضاوتی درباره ما می شود نمی توان انتظاری بیش از این داشت.

خصوصی سازی دولت سازمان خصوصی سازی سیاست واگذاریها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر