کد خبر: 325788 A

معاون آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد:

ایلنا: معاون آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: سالانه 2 میلیون تن خاک در کشور دچار فرسایش می‌شود که ارزش ریالی آن بالغ بر 56 میلیارد دلار است.

علی‌مراد اکبری در گفتگو با خبرنگار ایلنا بیان داشت: در برنامه ششم به صورت خاصی به موضوع آب توجه شده است و انتظار این است که  با این برنامه شاهد استفاده بهینه آب در بخش کشاورزی باشیم.

معاون آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: آب و خاک دو عنصر اصلی تولید در کشور محسوب می‌شود و حفظ ونگهداری این منابع اهمیت دارد؛ به همین خاطر لایحه حفاظت از خاک در کمیسیون کشاورزی در ماه گذشته به تصویب رسید که در ساختار این لایحه به تمام مباحث خاک از جمله حفاظت،‌حاصلخیزی وآلودگی این منبع تولیدی تاکید شده است.

وی افزود: دو عنصر آب و خاک از عناصر اصلی تولید هستند و منابع پایه ای به حساب می آیند؛ بنابراین حفاظت از این منابع و به کار گیری بهینه و مطلوب آن ها حائز اهمیت است.

معاون آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به فرسایش بالای خاک در کشور بیان داشت: مساله آب نیز همواره در کشور مطرح بوده است چراکه در ده سال گذشته با کاهش بارش و روان آب ها مواجه بوده ایم و در حال حاضر افزایش بهره وری با نگاه بهره وری بهینه از آب مد نظر است و در واقع سمت و سوی ما به سمت توسعه عمودی است تا توسع افقی یعنی می خواهیم تولید را در واحد سطح و یا به ازای هر متر مکعب مصرف آب بالا ببریم.

وی افزود: در گذشته به دلیل نبود مدیریت منابع آب و سد سازی مشکلاتی در منابع آبی به وجود آمد؛ سدسازی ها بدون حساب و کتاب بوده است و تا حدودی به محیط زیست تجاوز شده است ؛اما در حال حاضر این رویکرد تغییر یافته است و باید منابع سرمایه گذاری های بخش سدسازی در کشور متوقف و به بخش آب تخصیص یابد.

 

 

 

 

 

بهره وری خاک دلار مد وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر