کد خبر: 325803 A

مسعود نیلی:

ایلنا: یکی از رسالت‌های مهم نفت در اقتصاد ایران فراهم آوردن امکان تهیه اقلام سرمایه‌ای و زمینه‌های سرمایه‌گذاری صنعت نفت است و توانسته است از طریق این سرمایه‌گذاریها رشد اقتصادی را در کشور محقق کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعود نیلی در کنفرانس معرفی قراردادهای جدید نفتی  با بیان اینکه آمارها بیانگر نقش بسیار بالای نفت در اقتصاد ما و تولید ناخالص داخلی کشور است، به نقش نفت در ایجاد درآمد برای دولت و فرآهم آوردن زمینه ای برای امکان ارائه خدمات اشاره و تصریح کرد: در طول ٢٤ سال گذشته به طور متوسط ٥٣ درصد از درآمد دولت از محل نفت تأمین می شد به نحوی که نفت توانسته است بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های ایجاد شده در اقتصادمان را تأمین کند.

وی افزود: یکی از رسالت‌های مهم نفت در اقتصاد ایران فراهم آوردن امکان تهیه اقلام سرمایه‌ای و زمینه‌های سرمایه‌گذاری صنعت نفت است و توانسته است از طریق این سرمایه‌گذاریها رشد اقتصادی را در کشور محقق کند.

وی با بیان اینکه تأمین کالاهای واسطه ای مورد نیاز فعالیت اقتصادی در کشور حاصل درآمدی بوده است که بخش نفت ایجاد کرده است، اظهار داشت: افزایش درآمد نفت ارتباط مستقیمی با تولید آن دارد و در سالهای اخیر تولید نفت در اقتصاد ما عدد ٣,٥ تا ٤ میلیون بشکه بوده که آمارها نشان می دهد میزان سرمایه گذاری نفت  اندازه ای بوده که استهلاک آن را جبران کند.

نیلی با بیان اینکه معنای ثابت ماندن بلندمدت رقم سرمایه گذاری نفت در اقتصاد این است که نوسانات موجود در قیمت جهانی نفت به طور مستقیم به اقتصاد کشور سرایت می کند، خاطرنشان کرد: ثابت ماندن بخش تولید نفت در امر سرمایه گذاری در یک دوره طولانی باعث می شود تا نوسانات اقتصادی ما در سطح کلان افزایش یابد. 

وی با بیان اینکه  سال ٢٠١٦ بخش نفت جایگاه مهمی در رسیدن ایران به رشد اقتصادی بالا دارد، ابراز امیدواری کرد که صنعت نفت بتواند تغییراتی در روند تولید و سرمایه گذاری ایجاد کرده و این سهم رو به افزایش باشد.

نیلی اظهار داشت: اشاره به این که ما در بخش نفت از ظرفیت‌های خوبی برخوردار هستیم و با این حال در یک دوره طولانی به صورت کامل از این ظرفیت استفاده نکرده ایم.

وی افزود: نفت همواره منابع لازم را برای سرمایه گذاری در بخشهای دیگر فراهم کرده است، با این حال سهم این صنعت از سرمایه گذاری در بخش نفت بسیار کم بوده است.

 

ایران درآمد رشد اقتصادی درآمد نفت تولید ناخالص داخلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر