کد خبر: 327193 A

خبرگزاری ایلنا برگزار کرد / نشست "چشم انداز صنعت طلا و جواهر در دوران پساتحریم"

رئیس انجمن کارفرمایی سکه و صرافان استان تهران گفت: موم مدیران صرفا در حال شعار دادن هستند. هر روز مدیران کشور در حال سخنرانی در دفاع از بخش خصوصی هستند اما در عمل بخش خصوصی هر روز ضعیف تر و ناتوان تر می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس مسعودی، رئیس انجمن کارفرمایی سکه و صرافان استان تهران، در نشست "چشم انداز صنعت طلا و جواهر در دوران پساتحریم"  که در خبرگزاری ایلنا برگزار شد، گفت: ما مشکلات عدیده ای را  در بطن بازار  به عنوان فعالان بطن بازار مشاهده می کنیم. این مشکلات ، مشکلاتی است که زنجیروار به همه بخش های اقتصاد کشور وصل است. اقتصاد کشور درست نمی شود مگر این که مشکلات دیده شود . این مشکلات بازخود تصمیمات مدیرانی است که می خواهند مقررات کشور را به صورت سلیقه ای اجرا کنند. این در حالی است که مقررات و قوانین، اهداف خاص خودشان را دارند. اهدافی که هم به نفع فعالان اقتصادی و هم به نفع جامعه است.

مسعودی ادامه داد: ما مشاهده می کنیم که عموم مدیران صرفا در حال شعار دادن هستند. هر روز مدیران کشور در حال سخنرانی در دفاع از بخش خصوصی هستند اما در عمل بخش خصوصی هر روز ضعیف تر و ناتوان تر می شود. این درحالی است که هرگاه بخش خصوصی در حوزه وارد شده کارنامه اش موفق تر از بخش دولتی بوده است. ما در حال حاضر شاهد موازی کاری بخش دولتی و بخش خصوصی هستیم به خصوص دررابطه اتحادیه ها. مثلا در حوزه خودمان در دهه 80 براساس مصوبه دولت، از طریق اتحادیه‌ها، پروانه های کسب صادر می شد. در آن دوران شاهد بودیم که سرمایه‌های بسیاری نه تنها در ایران که حتی در خاورمیانه، جذب این بخش شد و به کشور ما آمد. به طوری که صرافان ایرانی به یک منبع قابل اتکاء برای صرافان منطقه در ترکیه و دبی تبدیل شده بودند و بسیاری به ایران می آمدند و صرافی تاسیس می کردند.

رئیس انجمن کارفرمایی سکه و صرافان استان تهران، اظهار داشت: اما از سال 84 به بعد، بانک مرکزی برخورد انحصاری‌اش برای در اختیار گرفتن بازار صرافی و سکه و موازی کاری در مقابل اتحادیه سکه و صرافان را آغاز کرد. مثلا بانک مرکزی اعلام کرد مجوز صرافی باید توسط بانک مزکزی صادر شود و ما ماده های قانونی را به نفع خودشان تفسیر کردند. بعد از اینکه مقاومت اتحادیه در مقابل این حرکت غیر قانونی را مشاهده کردند شروع به موازی کاری کردند؛ یعنی گفتند هم اتحادیه و هم بانک مرکزی می توانند مجوز صرافی صادر کنند. در کشور ما، مشخص است که وقتی هم بانک مرکزی و هم اتحادیه اعلام کنند که مجوز صادر می کنند، فعالان اقتصادی مجوز بانک مرکزی را به مجوز اتحادیه ترجیح می دهند .

مسعودی تاکید کرد: مشاهده می کنیم که حتی در کنار شرکت های تضامنی، صرافی بانک ها را تاسیس می کنند. یکی از جاهایی که در آن رانت خواری قانونی صورت می گیرد، صرافی بانک‌ها است که وجود آن ضرورتی ندارد زیرا کارهای اجرایی صرافی بانک ها را در حال حاضر صرافی‌های تضامنی انجام می دهند. این نوع اقدامات صرفا ریسک فعالیت حوزه صرافی را افزایش می دهد.

بانک مرکزی صنعت طلا موازی کاری صرافی ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر