کد خبر: 337544 A

نوبخت:

ایلنا: تمام بندهای بودجه مجددا تنظیم شده است و ارقام سال قبل تکرار نشده و تبصره‌های تکراری حذف شده است.

به گزارش ایلنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود گفت: برنامه و بودجه در آبان ماه امسال آماده شده بود و لایحه بودجه و برنامه ششم توسعه آماده تحویل بود و ما طبق قانون باید ابتدا گزارش سال گذشته را تهیه کنیم که خوشبختانه این گزارش‌ها در 3 جلد آماده شده است و تقدیم نمایندگان مجلس خواهد شد.

وی گفت: تمام بندهای بودجه مجددا تنظیم شده است و ارقام سال قبل تکرار نشده و تبصره‌های تکراری حذف شده است. نمایندگان بفهمند که مبانی نظری پشت سر آمار و ارقام است.

سخنگوی دولت افزود: احکام باقی مانده به پایان رسیده و بعد از تقدیم به مجلس به رسانه نیز تحویل خواهد شد.

نوبخت گفت: بنا به دلایلی که بعدا اعلام خواهد شد و براساس منافع ملی این بودجه هفته جاری به مجلس تقدیم نشد که دلیل آن هفته آینده اعلام خواهد شد و مسئله ای مربوط به منافع ملی است که نمایندگان مجلس نیز آن را تایید خواهند کرد.

وی بااشاره به اینکه سال آینده 59 هزار و 400 میلیارد تومان خود دولت و 142 هزار میلیارد تومان شرکت های دولتی برای کارهای عمرانی به صورت مستقیم سرمایه‌گذرای می‌کنند گفت: در این بودجه برای اولین بار یک درصد از تولید ناخالص ملی به کارهای دانش بنیان اختصاص خواهد یافت که نسبت به سال گذشته به 47 صدم درصد بوده افزایش بیش از دو برابری دارد.

نوبخت تلاش برای تعادل در پرداخت کارکنان دولت و بازنشستگان را از دیگر ویژگی‌های بودجه سال آینده خواهند و با اشاره به اینکه 1 میلیون نفر از بازنشستگان زیر 5/1 میلیون تومان حقوق می‌گیرند گفت: افزایش حقوق کارکنان سال آینده 12 درصد خواهد بود که برای برخی از بازنشستگان این رقم به 25 درصد می‌رسد بطوری که حداقل پرداخت بازنشستگان 1 میلیون تومان خواهد شد و اگر این برنامه را ادامه دهیم تا پایان برنامه توسعه درباره توازن پرداخت‌ها به وضعیت مناسبی خواهیم رسید.

وی درباره شاغلان نیز گفت: بند 1 ماده 68 تنها در بعضی از شرکت‌های دولتی اجرا می‌شد که این اجازه افزایش 50 درصدی حقوق را به کارمندان داده بود که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برخلاف رویه دولت قبل که این را به چند دستگاه محدود کرده بود به همه دستگاه‌ها تعمیم داد و منابع کافی برای آن اختصاص یافت.

نوبخت بودجه 1200 میلیارد تومانی برای توسعه سواحل جنوبی از خوزستان تا سیستان و بلوچستان را یکی دیگر از برنامه‌های دولت در راستای توازن منطقه‌ای معرفی کرد.

نوبخت تاکید کرد: براساس ماده 184 و 186 آیین‌نامه مجلس نمایندگان فرصت کافی برای بررسی مجلس دارند و سال 92 که بودجه 17 اذرماه به مجلس تحویل داده شد در تاریخ 4 بهمن بودجه تصویب شده بود و تردید ندارم با همکاری دولت و مجلس نیازی به بودجه چند دوازدهم ندارد.

نوبخت درباره اجرای برجام گفت: در روزهای آینده مردم شاهد پیروزی و موفقیت این افتخار ملی خواهند بود.

وی از سفر قریب الوقوع رئیس جمهور چین به ایران و سفر رئیس جمهور ایران به ایتالیا و فرانسه خبر داد و گفت: زمان این سفرها به زودی مشخص می‌شود اما اعلام پیش از موعد آن ممکن است برای مطبوعات مخالف دولت مسئله سوژه درست کند.

نوبخت درباره خارج شدن قلب راکتور اراک گفت: هر کاری که صورت گرفته براساس توافق بوده و اینکه پی یا رگ های آن را بیرون آورده‌اند مسائل کارشناسی است و مسائل داخلی خودمان است.

وی در مورد عملکرد هیات اجرایی براساس قانون عمل می‌کند و اجازه اجتهاد ندارد و تایید صلاحیت این افراد براساس مراجع 4 گانه بوده است چنانچه بیشتری افرادی که ثبت نام می‌کنند نسبت به صلاحیت خود اطمینان دارند و اگر کسی تخلفی کرده باشد معمولا نامزد انتخابات نمی‌شود.

نوبخت تاکید کرد: نقطه قوت دولت این است که در تایید صلاحیت‌ها براساس قضیه شخصی عمل نکرده است. و وقتی نتیجه نهایی تایید صلاحیت‌ها بیاید این مسئله مشخص خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد: شورای نگهبان باتوجه به صحبت‌های مقام معظم رهبری در باره حق‌الناس بودن فضای انتخابات را به سوی یک انتخابات رقابتی و نه امنیتی پیش ببرد.

ایتالیا بودجه رسانه قلب شرکت های دولتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر