کد خبر: 344393 A

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی خبرداد:

ایلنا: مدیرکل دفتر خدمات‌بازرگانی سازمان توسعه‌تجارت گفت: بخشی از یارانه 500 میلیاردی راه‌اندازی خطوط منظم کشتیرانی ایران از بندرشهید رجایی به بندر صحار عمان تخصیص یافت .

به گزارش ایلنا، فرهاد نوری افزود: شرکت کشتیرانی خدری‌جهان دریا، در ازای دریافت بخشی از هزینه‌های خود به صورت یارانه از این سازمان، طی توافقی متعهد شده از 15 بهمن‌ماه امسال به مدت یک‌سال، خطوط منظم کشتیرانی از بندر شهید رجایی را به مقصد بندر صحار عمان راه‌اندازی کند.

به گفته نوری، براساس این توافق در 6ماه نخست، هر 15روز(یکم و پانزدهم هرماه) و در 6 ماهه دوم هر 10روز (یکم، دهم و بیستم هرماه) یک سفر به صورت منظم و بدون‌وقفه به صحار صورت خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: خطوط منظم کشتیرانی جنوب در حالی مورد بهره‌برداری قرار گرفته که پیش از این نیز سازمان توسعه‌تجارت با اختصاص یارانه حمل و نقل، کاهش هزینه‌های لجستیک را در دستور کار خود قرار داده بود از همین رو در خردادماه امسال همزمان با تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه و به منظور سهم‌خواهی از بازار این کشور و رونق‌بخشی به صادرات‌ایران، تفاهم نامه‌ای با کشتیرانی دریای‌خزر منعقد شد تا از بنادر شمالی کشور، خطوط منظم دریایی به مقصد آستاراخان روسیه و اکتائوی قزاقستان راه‌اندازی شود.

نوری درباره یارانه خطوط منظم کشتیرانی جنوب نیز گفت: سازمان توسعه‌تجارت از محل اعتبار 500 میلیارد ریالی و به منظور توسعه صادرات غیرنفتی در بخش زیرساخت‌های نرم، یارانه‌های حمل و نقل را پرداخت می‌کند، بدین ترتیب در 6 ماهه اول به ازای هر سفر 15 هزار دلار و در 6 ماهه دوم به ازای هر سفر 13 هزار دلار به عنوان یارانه به این شرکت کشتیرانی، پرداخت خواهد کرد و این شرکت نیز متعهد می‌شود کرایه حمل دریایی را 15 درصد کمتر از حداقل نرخ تعرفه‌های حمل دیگر شرکت‌های کشتیرانی در این مسیر تعیین کند.

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی سازمان توسعه‌تجارت در مورد اختیارات این سازمان در تکمیل ظرفیت چارتر شده نیز اظهار داشت: سازمان مجاز است پس از تکمیل 50 درصد ظرفیت توسط خط کشتیرانی، از محل 50 درصد ظرفیت چارتر شده، صادرکنندگان را برای اعمال تخفیف هزینه‌های حمل معرفی کند و خط کشتیرانی نیز متعهد به اعمال تخفیف های تعیین شده خواهد بود.

نوری خاطرنشان کرد: خط کشتیرانی ملزم است به منظور کمک به صادرکنندگان، مدت زمان معافیت کانتینر در اختیار صاحب کالا را از زمان تحویل سند تا برگشت مجدد به نماینده کشتیرانی (free time) هم در مبدا و هم در مقصد، 10 روز در نظر بگیرد.

به گفته نوری، خطوط منظم کشتیرانی جنوب، با ظرفیت 96TEU و با قابلیت حمل کانتینر یخچالدار، غیر یخچالی و فله فعالیت خواهند کرد.

رئیس هیات‌مدیره شرکت کشتیرانی خدری جهان دریا نیز در این‌خصوص گفت: عمانی‌ها از دیرباز اعتقاد قلبی به تجارت با مردم ایران دارند و از کالاهای ایرانی استقبال می‌کنند اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم که یکی از آنها خط مستقیم کشتیرانی بین ایران و عمان بود، تجار ایرانی در صادرات کالا به این کشور حاشیه دریای عمان چندان موفق نبودند.

عبدالحسین خدری افزود: با توجه به تمایل عمانی‌ها برای تجارت با ایران و افق دیدی که ما برای روابط تجاری تهران و مسقط پیش بینی می‌کنیم از خردادماه امسال خط کشتیرانی خود را در این مسیر فعال شده و روند تعاملات دو کشور هر روز بهتر می‌شود. اکنون با مشارکت سازمان توسعه تجارت، این خطوط با یارانه حمل و نقل برای صادرکنندگان و با برنامه منظمی به سوی عمان حرکت خواهند کرد.

خدری با تاکید بر اینکه بازار عمان، فرصت مناسبی برای تجار ایرانی است، اظهار داشت: هیات‌های تجاری خوبی از ایران به عمان نمی‌روند و تجار ایرانی هنوز به درک درستی از بازار عمان دست نیافته‌اند از این رو این بازار هیچ‌گاه به نحو احسن مورد استفاده ایرانی‌ها قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: عمان می‌تواند کشورهای شرق قاره‌آفریقا را تامین کند و برای تهیه کالا، ایران قادر خواهد بود تولیدکننده کالاهای مورد نظر باشد اما به شرط آن‌که زیرساخت‌ها فراهم و روابط تجاری دو کشور گسترش یابد.

یارانه حمل و نقل صادراتی در راستای اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تسهیل تجارت، توسعه صادرات و رفع موانع و مشکلات حمل دریایی کالاهای کشورمان اختصاص یافته که موفقیت آن بیش از هر چیز در گرو شناخت ظرفیت تجاری عمان و استفاده حداکثری تجار و بازرگانان ایرانی از این خطوط منظم است.

نزدیکی بندر صحار عمان به آبراه بین‌المللی تنگه‌هرمز این بندر را به رقیبی برای بنادر امارات متحده عربی تبدیل کرده؛ پیش از راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی جنوب، کالاهای ایرانی به طور غیرمستقیم و از طریق کشورهای حاشیه خلیج‌فارس وارد عمان می‌شد اما اکنون این اقدام می‌تواند اقدامی موثر در کاهش تجارت با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و همچنین نقش‌آفرینی ایران برای اتصال کشورهای CIS (مستقل مشترک‌المنافع) به آب‌های آزاد جنوب باشد.

خطوط کشتیرانی خطوط منظم کشتیرانی بین ایران و عمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر