کد خبر: 345217 A

مدیرعامل منطقه آزاد قشم در گفت وگو با ایلنا:

مدیرعامل منطقه آزاد قشم با بیان اینکه در سفر اخیر رییس جمهور چین به ایران توافقاتی برای راه اندازی بانک و بیمه چینی در قشم انجام شد، گفت: چین تنها گزینه ما برای راه اندازی بانک و بیمه خارجی نیست و ژاپن و فرانسه هم برای تاسیس بانک خارجی در منطقه آزاد قشم اعلام آمادگی کرده اند.

حمیدرضا مومنی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه قبل از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5، اقداماتی را در حوزه توسعه روابط خارجی با کشورهای مختلف شروع کرده بودیم، اظهار داشت: در سفر اخیر رییس جمهور چین به کشورمان پروتکل همکاری بین قشم و استان گوانگ دونگ منعقد شد.

وی با بیان اینکه مصوبات این پروتکل در دست پیگیری است، ادامه داد: از مهم ترین مصوبات این پروتکل ایجاد یک بانک و بیمه چینی در منطقه آزاد قشم است و در این مدت کوتاه پس از سفر به ایران موافقت ضمنی خود را برای ایجاد این بانک اعلام کردند.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: از ژاپن و فرانسه هم در خواست تاسیس بانک در قشم داریم و چین تنها گزینه تاسیس بانک خارجی در قشم نیست.

وی با بیان اینکه اصلی ترین توافقات ما با چین در حوزه تاسیس بانک و بیمه بود اما در سایر حوزه ها هم اقداماتی انجام دادیم، افزود: سرمایه گذاری و تقبل فاینانس پل خلیج فارس از دیگر علاقه مندی های چینی ها بود که مذاکراتی هم در این باره با هیات چینی انجام شد.

مومنی گفت: از دیگر موضوعاتی که با چینی ها به توافق رسیدیم بحث ورود گردشگر از این کشور بود. سالانه 150 میلیون گردشگر چینی به مقاصد مختلف دنیا سفر می کنند که استان گوانگ دونگ از استان هایی است که ساکنان این استان بیشترین سفر را به مقاصد مختلف دارند و طبق توافق قرار است موافقت انجام شده که آژانس های بخش خصوصی دو کشور یک شرکت مشترک برای تبادل گردشگر احداث کنند.

مدیر عامل منطقه آزاد قشم با تاکید بر اینکه طبق توافق ها قرار است قشم میزبان گردشگران چینی باشد، ادامه داد: قرار بر این است که خط پروازی مستقیم بین قشم و گوانگجو ایجاد شود تا بین این دو کشور تبادل گردشگر شروع شود.   

 

سفر رییس جمهور چین به ایران مومنی مدیرعامل منطقه آزاد قشم بانک خارجی در قشم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر