کد خبر: 345278 A

رئیس سازمان شیلات ایران:

ایلنا: معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال 57 تعداد مراکز فرآوری شیلاتی در کشور 7 عدد بوده است که این رقم در سال 93 به 445 مرکز رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن صالحی رئیس سازمان شیلات ایران در نشست خبری بیان داشت: سرانه مصرف آبزیان در سال 93،  9.2 کیلوگرم اعلام شد و مصرف روزانه پروتئین که در سال 57 نیم گرم بود در سال 93 به 4.6 گرم افزایش یافته است.

وی افزود: در سال 93 صادرات خاویار 300 میلیون دلار بوده که این رقم شاخص نشان‌دهنده پیشرفت در حوزه شیلات است.

صالحی با تاکید براینکه در دهه فجر 34 پروژه شیلاتی به بهره‌برداری خواهد رسید تاکید کرد: این پروژه‌ها برای 492 نفر اشتغال مستقیم وغیر مستقیم ایجاد خواهد کرد.

رئیس سازمان شیلات با اشاره به پروژه پرورش ماهیان در قفس گفت: این پروژه در روزهای آخر دهه فجر در استان هرمزگان با کمک نروژی‌ها در بندر تارک درغرب بندر لنگه با حضور وزیر جهاد کشاورزی به بهره‌برداری خواهد رسید که 450 شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد و 3 هزار تن تولید با 40 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این پروژه صورت خواهد گرفت.

وی افزود: در شهریور امسال پروژه پرورش خاوریار در جوانرود ساری افتتاح شد که بی‌شک بزرگترین پروژه خاویاری در دنیا است. این مزرعه توانایی تولید دو هزار تن گوشت ماهیان خاویاری و 30 تن خاویار درسال را دارد.

صالحی ضمن امیدواری از اینکه در دو سال آینده سه تا چهار پروژه این چنینی افتتاح شود تاکید کرد: با این کار می‌توان امید داشت که تا پایان برنامه ششم توسعه 10هزار تن گوشت ماهیان خاویاری و 100 تن خاویار تولید شود.

وی افزود: در راستای توسعه پرورش ماهیان در قفس بیش از 130 قفس در دریا نصب شده است که منجر به تولید 64 هزار تن ماهی خواهد شد. در استان هرمزگان و چابهار 12 قفس در ساحل در حال جمع‌آوری است که به زودی وارد دریا خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه بیان داشت: برای کاهش فشار صید در دریای خزر و خلیج فارس صید فراساحل را مدنظر قرار داده‌ایم که برای رسیدن به این هدف مذاکره با کشورهای آفریقایی برای صید در دریاهای بین‌المللی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی افزود: ایران مقام اول را در غرب اقیانوس هند از نظر تولید و تعداد شناور دارد و باید اعلام کنم که شناورهای فانوس ماهیان به 60 عدد خواهد رسید.

صالحی در خصوص آمار صادرات در 10 ماهه اول سال جاری اظهار داشت: میزان صادرات به بیش از 185 میلیون دلار رسیده است که این رقم 26 درصد از نظر تناژ رشد داشته است.

ایران جهاد کشاورزی خاویار خلیج فارس شاخص
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر