کد خبر: 352182 A

روحانی :

ایلنا: صبح امروز رئیس جمهور کشورمان پیامی به مناسبت روز ملی آب صادر کرد. این پیام در همایش روز ملی آب که در اتاق بازرگانی ایران جریان دارد قرائت شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز رئیس جمهور کشورمان پیامی به مناسبت روز ملی آب صادر کرد. این پیام در همایش روز ملی آب که در اتاق بازرگانی ایران جریان دارد قرائت شد.

متن پیام به شرح زیر است:

در آستانه فرارسیدن بهار طرح تحول و شکوفایی زیبایی‌های بی بدیل طبیعت، بزرگداشت روز ملی آب، با حضور متخصصان این حوزه تلاش ارزنده و فرصتی مغتنم برای پرداختن به یکی از چالش‌های اساسی در سطح ملی است.

آب آبروی زمین و جان مایه حیات است. به تعبیر دقیق و روشن کلام وحی « و جعلنا من الماء کل شی ء حی » و در کارگاه خلقت آب بن‌مایه آفرینش انسان و دیگر مخلوقات است. بحران آب واقعیتی است که زندگی انسان معاصر را بویژه در خاورمیانه و از جمله ایران تحت تاثیر قرار داده است. بشر امروز در مواجه با این عنصر حیات‌بخش راه افراط پیموده و با نگرش‌های سطحی و خودخواهانه در این عرصه نگرانی‌های جدی بوجود آورده است.

دولت تدبیر و امید برای مدیریت این بحران از ابتدا فعالیت‌های عملی خود را ازجمله با تشکیل کمیته نجات دریاچه ارومیه آغاز کرد و سپس با فعالسازی شورای عالی آب تصمیم‌های اساسی برای حل مشکل آبهای زیرزمینی و رفع کم آبی برخی از رودخانه‌های کشور ازجمله زاینده‌رود اتخاذ کرد.

ورود دولت به مسائلی همچون حفظ حقوق بین‌المللی آبی کشور و سرمایه‌گذاری در ماموریت فراموش شده مهار آب‌های مرزی از نتایج ملموس توجه به امر مهار، ذخیره و مصرف آب به ویژه برای مناطق دورافتاده و کمتر توسعه یافته کشور است.

در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری دولت همچنان با جدیت بهبود مدیریت مصرف آب در کشور را در دستور کار خود دارد و این اراده در مفاد لایحه برنامه ششم توسعه و اقدامات جاری دولت متجلی است. بر این باورم تحقق برنامه‌های دولت برای مدیریت بحران آب به علت فرابخشی و فرازمانی بودن آن و نیز آثاری که بر پیکره اقتصاد، اجماع و محیط زیست و حتی امنیت کشور دارد بدون مشارکت موثر همه بخش‌ها نتیجه‌بخش و منشا اثر نخواهد بود. انتظار دارم همه دستگاه‌های مسئول و بخش خصوصی ایده‌ها و راهکارهای خود را برای اجرای مناسب و موفق طرح تعادل بخشی اب زیرزمینی و ارتقای بهره‌وری آب ارائه کند. دولت نیز با همه توان آماده حمایت از بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در این امر مهم است.

در پایان از دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان این نشست ارزشمند تقدیر و تشکر می‌کنم و امیدوارم حاصل آن شکل‌گیری گفتمانی موثر حول بحران فراگیر آب و اهتمام بیشتر همگان در کاستن از دامنه این بحران بزرگ باشد.

حسن روحانی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران

 

 

رئیس جمهور زمین سرمایه لایحه اتاق بازرگانی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر