کد خبر: 358999 A

تداوم به کارگیری توانمندیهای داخلی در وزارت نفت

ایلنا: تفاهمنامه همکاری مشترک میان پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان انرژی اتمی، در ادامه مسیر به کارگیری ظرفیتهای داخلی وزارت نفت و با هدف بهره مندی از ظرفیتهای انرژی هسته ای کشور اجرایی می شود.

به گزارش ایلنا، امیرعباس حسینی قائم مقام پژوهشگاه صنعت نفت گفت: پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان بازوی علمی و فناوری وزارت نفت که در همه بخشهای مرتبط با این صنعت فعالیت می کند، بر آن است تا در قالب تفاهمنامه همکاری مشترک با سازمان انرژی اتمی، از ظرفیتهای این سازمان در بخشهای مختلف بخصوص بخش بالادستی صنعت نفت استفاده کند.

وی به تعامل در بخش پایین دستی و همچنین همکاری در مباحث زیست محیطی، خوردگی و مواردی از این دست به عنوان دیگر زمینه های همکاری طرفین اشاره و تصریح کرد: ایران از حیث برخورداری از ذخایر متعارف نفت و گاز در رتبه نخست جهان قرار دارد و با توجه به حساسیتهای این حوزه که در سند چشم انداز ١٤٠٤، سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب و دیگر سندهای بالادستی کشور مدنظر قرار گرفته است، بکارگیری ظرفیتهای موجود برای توسعه و ارتقای این صنعت ضروری است.

حسینی ادامه داد: به همین منظور، پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان رکن اساسی تحقیق و توسعه در صنعت نفت ایران که فعالیتهای گسترده ای را در حوزه مطالعات میدانهای نفت و گاز در دستور کار دارد، بر آن است در قالب تفاهمنامه با سازمان انرژی اتمی در مرحله نخست همکاری، از دستگاههای سانتریفیوژ اولترای این سازمان در بخش بالادستی استفاده کند و در مراحل بعدی نیز همکاری در بخشهای مختلف ادامه می یابد.

وی ارزش این قرارداد را که در مرحله نخست با هدف بهره مندی از ١٠ دستگاه سانتریفیوژ اولترای سازمان انرژی اتمی اجرایی می شود، بیش از ٢٠٠ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: پژوهشگاه تا پیش از این، برای مطالعات مخازن از یک دستگاه سانتریفیوژ استفاده می کرد زیرا با محدودیتهای بسیاری به منظور تامین این دستگاهها مواجه بود.

قائم مقام پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به تاکید وزیر نفت بر ضرورت استفاده از ظرفیتهای داخلی کشور، گفت: پژوهشگاه نخستین مجموعه وزارت نفت است که با امضای این تفاهمنامه، با سازمان انرژی اتمی همکاری می کند.  

بر اساس این گزارش، تفاهمنامه همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان انرژی اتمی، صبح امروز (١٧ فروردین ماه) در سالن شهید دکتر شهریاری واقع در ساختمان خوارزمی سازمان انرژی اتمی میان معاون این سازمان و قائم مقام پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد.

 

سازمان انرژی اتمی صنعت نفت نفت وزارت نفت هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر