کد خبر: 361836 A

رییس کل بانک مرکزی در واشنگتن ؛

ایلنا: رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در واشنگتن، موقعیت مطلوب ایران را مرهون پیشرفت‌های مثبت دو سال گذشته خواند و افزود: ارتقای وضعیت ایران در سطح بین المللی موجب شده که در دوران پساتحریم با شرکای خارجی خود دوباره همکاری کنیم.

به گزارش ایلنا، ولی الله سیف که به همراه هیاتی به آمریکا رفته است، روز پنج شنبه در دیدار با با 'جک لو' وزیر خزانه داری این کشور افزود: هدف ما استفاده کامل از ظرفیت عظیم تجاری، سرمایه‌گذاری و تامین مالی در اقتصاد 1.4 تریلیون دلاری ایران است.

سیف همچنین با شرکت در نشست «MD» در حضور وزرا و مقامات دولتی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا ضمن تبریک انتصاب مجدد رییس صندوق بین المللی پول گفت: در دو سال گذشته، بانک مرکزی ایران پیشرفت‌های قابل توجهی در بازگرداندن ثبات اقتصادکلان، بهبود مدیریت بودجه ای و تقویت سیستم بانکی داشته و همچنین در پیشبرد اصلاحات ساختاری به منظور افزایش فرصتهای شغلی و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت موفق بوده ‌است.

رییس شورای پول و اعتبار، با بیان اینکه دستیابی به این اهداف آسان نبود و افت بهای نفت نیز کار را به مراتب سخت‌تر کرد، افزود: با این وجود، در پی لغو تحریم‌های اقتصادی، انتظار می رود رشد اقتصادی ایران در سال‌های 2017-2016 به حدود 5 درصد برسد ضمن آنکه به موجب اتخاذ سیاست‌های پولی انقباضی توسط بانک مرکزی ایران و افزایش اعتبار این بانک، پیش بینی می شود نرخ تورم تا پایان سال 2017-2016 تک‌رقمی شود.

سیف با استقبال از مواضع و سیاست های صندوق بین المللی پول تصریح کرد: ما از فراخوان صندوق برای اشتراک تلاش‌ها در جهت تقویت رشد اقتصادی جهان، تقویت ثبات مالی وبرقراری مکانیزم صحیح به منظور جلوگیری از بحران و تامین امنیت مالی، حمایت می‌کنیم.

وی افزود: کاهش ریسک از مواردی است که صندوق بین المللی پول پیگیری می‌کند و ما نیز به موضع کاهش ریسک اهمیت زیادی می دهیم و منتظر مشارکت صندوق در این زمینه هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ما به موضوعاتی مانند تنوع سازی اقتصادی، اثرات سرمایه گذاری عمومی و رشد اقدامات منطبق با بودجه که صندوق روی آن‌ها کار می‌کند، علاقه مند هستیم، افزود: باید اعلام کنم که دولت ایران در راستای اجرای سیاست های اقتصاد کلان، سیاست های مالی و سیاست‌های ساختاری برای تولید منابع جدید رشد ملی، ثابت قدم خواهد بود و از این راه به رشد بیشتر اقتصاد جهانی کمک می‌کند.

ایران بانک مرکزی سرمایه صندوق بین المللی پول واشنگتن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر