کد خبر: 368670 A

یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار ایلنا :

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با شکل گیری اوراق بدهی این صندوق ها می توانند نقش پررنگ تری در بازار نیز داشته باشند .

محمدیوسف امین داور در گفتگو با خبرنگار ایلنا در مورد نرخ سود صندوق های بورسی نسبت به بانکها اظهار داشت: این صندوق‌ها به نوعی ابزار برای بانک‌ها تبدیل شده‌اند و نقش خود را در بازار مالی پیدا کرده اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پرداخت بین 3 تا 4 درصد بهره بیشتر این صندوق ها نسبت به سود بانک‌ها برای نظام بانکی مشکل ساز نخواهد شد؟ ، گفت: این صندوق ها بازدهی‌خوبی دارند و با جذب سود به سمت سپرده‌های درشت‌تر حرکت می کنند البته صندوق‌های سرمایه گذاری علاوه بر افزایش سهم در بازار سرمایه و بدهی، رقیب بازار سهام و بانک‌ها به شمار می‌روند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به انتشار اوراق مختلف در بازار سرمایه تصریح کرد: با شکل‌گیری اوراق بدهی این صندوق‌ها می توانند نقش پررنگ تری در بازار نیز داشته باشند .

وی افزود: سال گذشته نیز 5 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی به فروش رفت که بخش اعظم این اوراق از سوی همین صندوق ها به فروش رسید.

به گزارش ایلنا؛ بسیاری از بانک‌ها هم اکنون اقدام به تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری کرده اند که این صندوق‌ها در پوشش بازار سرمایه فعالیت می‌ کنند.

با توجه به اینکه قوانین حاکم بر این صندوق‌ها مشمول بازار پول و قوانین بانکی نمی‌شود، بانک‌ها با نرخ‌هایی بالاتر از نرخ سود سپرده‌های یکساله به سرمایه‌گذاران در این صندوق سود پرداخت می‌کنند.

در اواخر سال گذشته بانک مرکزی حساسیت بیشتری نسبت به نظارت بر عملکرد این صندوق‌ها پیدا کرد و همین مساله موجب تعدیل نرخ‌های سود این صندوق‌ها نیز شد.

پوشش سرمایه سرمایه گذاری نرخ سود نظام بانکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر