کد خبر: 368911 A

معاون آموزشی و پژوهشی وزیر صنعت:

ایلنا: توفیقی گفت: وبسایت‌هایی که به مشتری و سلیقه او احترام بگذارند و کالای معرفی شده در وبسایت را در اختیار خریدار بگذارند می‌توانند نماد اعتماد را از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ کنند و در صورتی که تخلف کنند مطابق قوانین تجارت با آنها برخورد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در نشست خبری اولین جشنواره وب و کسب و کار، معاون آموزشی و پژوهشی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان میزان مبادلات ریالی در سیستم خرید اینترنتی گفت: در سال 92 حجم خرید اینترنتی در کشور 13.900 هزار میلیارد تومان و در سال 93، 54هزار میلیارد و در سال 94 به 61هزار میلیارد تومان رسید.

توفیق ادامه داد: این ارقام فقط شامل خریدهایی است که به طور مساوی از وب‌سایت‌ها صورت گرفته و به طور معمول از طریق وبگردی خریداری شده است که این نشان می دهد که صنعت و کسب و کار اینترنتی در کشور ما به سرعت در حال رشد است.

وی ادامه داد: در سال 92، 1400 وبسایت در مرکز توسعه تجارت الکترونیک مورد بررسی قرار دادیم و به آنها نشان اعتماد دادیم که این عدد امروز به 16 هزار سایت رسیده است که این نشان می‌دهد مردم به این نهاد اعتماد کرده‌اند و ما ستاره‌دهی این سایت‌ها را آغاز کرده‌ایم. به این ترتیب که سایتی اگر 5 ستاره اعتماد داشته باشد از همه نظر مورد تایید است.

توفیق افزود: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی برترین سایت‌ها نسبت به شاخص‌های مختلف از جمله شاخص اعتماد است و امیدواریم با برگزاری این جشنواره سایت‌های دیگر نیز  برای به دست آوردن این نماد و جلب اطمینان مشتری تشکیل شوند.

وی افزود: اهمیت خرید اینترنتی در دنیای امروز غیر قابل انکار است و اگر این شیوه کسب و کار در کشور رواج پیدا کند می‌تواند صادرات و تجارت خارجی ما را دچار تحول کند. به طور مثال یک خریدار خارجی دیگر نیازی ندارد برای خرید جنس خود به کشور سفر کند و هزینه‌های سفر را متحمل شود بلکه از طریق اینترنتی می‌تواند به جنس خود برسد.

معاون آموزشی و پژوهشی وزیر صنعت در خصوص شرایط فعلی اقتصادی کشور گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده و رفع تحریم‌ها، هیات‌های مختلف تجاری در حال آمدن به کشور هستند و فعالین بازرگانی آنها نیز به دنبال جذب مشتری هستند با توجه به قواعد دنیای امروز که استفاده از وبسایت و دنیای مجازی جزو غیر قابل انکار آن است لازم است شرکت‌ها وبسایت خود را به روز نگه دارند بر همین اساس برخی از امتیازدهی ما به شرکت‌های حاضر در این جشنواره براساس به روز نگه داشتن اخبار وبسایت خود، چند زبانه بودن، ارتباط با مشتریان و ترافیک اینترنتی خواهد بود.

معاون وزیر صنعت ادامه داد: از امروز ثبت‌نام داوطلبین حضور در این جشنواره آغاز خواهد شد و شرکت‌ها به مدت 10 روز فرصت دارند که در سامانه این جشنواره ثبت‌نام کنند و پس از آن هیات داوری در ظرف 20 روز نتایج خود را به جشنواره اعلام خواهد کرد و امیدواریم در تاریخ 18 خردادماه از نفرات برتر تقدیر انجام شود.

وی در خصوص خرید اینترنتی دستگاه دولتی گفت: در قانون بودجه سال 95 ذکر شده که دستگا‌ه‌های دولتی باید از طریق سامانه تاد خریدهای خود را انجام دهند و با توجه به روند فعلی و همکاری همه دستگاه‌های دولتی انتظار داریم تا پایان سال 96 تمام سازمان‌ها و وزارتخانه‌های زیرمجموعه دولت تمام خرید خود را از طریق این سامانه انجام دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص کالاهای اینترنتی که بعضاً با مشخصات ذکر شده در وبسایت مغایرت دارد گفت: در دنیا ضوابط مختلفی برای فروش اینگونه کالاها وجود دارد به طور مثال برخی از شرکت‌های اینترنتی تا مدت یک هفته از پرداخت پول به فروشنده خودداری می‌کنند تا اگر مشتری مغایرتی در کالا دید آن را بتواند مرجوع کند. بر همین اساس است که ما نماد اعتماد را به وبسایت‌ها می‌دهیم.

وی ادامه داد: وبسایت‌هایی که به مشتری و سلیقه او احترام بگذارند و کالای معرفی شده در وبسایت را در اختیار خریدار بگذارند می‌توانند نماد اعتماد را از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ کنند و در صورتی که تخلف کنند مطابق قوانین تجارت با آنها برخورد خواهد شد.

توفیقی در مورد جعل این نماد گفت: این نماد طوری طراحی شده است که امکان جعل نداشته باشد به طوری که با کلیک بر روی این نماد وارد وبسایت مادر خواهد شد و در آنجا می‌تواند با دادن مشخصات شرکت از اصالت کالا و فروشنده مطمئن شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درپایان اظهار داشت: در سال 2015،  17هزار میلیارد دلار از طریق خرید اینترنتی جابجا شده است که سهم ایران از این رقم یک و نیم درصد بوده است. اهمیت کسب و کار الکترونیک به قدری است که اکنون 4 درصد GDP کشور را تشکیل می‌دهد و امیدواریم با برگزاری این جشنواره این کسب و کار توسعه بیشتری بگیرد.

پول تجارت دلار صنعت وزارت صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر